Japonsko se obává možných raketových útoků ze Severní Koreje. To je důvod proč ministr obrany Icunori Onodera chce i nadále posilovat vojenskou sílu armády i přes existující ústavní překážky.
V loňském roce testoval severokorejský komunistický režim 20 raket a dvě atomové bomby. Nyní je Severní Korea v pozici, kdy může ohrozit reálně své sousedy.
Severokorejské rakety by mohly doletět do Japonska, ale i na americké základny v Pacifiku a na západním pobřeží USA.
„Je to kvalitativní a kvantitativní nárůst rizika, „řekl japonský ministr obrany Icunori Onodera.
„Za těchto okolností musí Japonsko reagovat a zkontrolovat, zda naše současná protiraketová obrana je ještě dostačující,“ řekl 57letý ministr za Liberálně demokratickou stranu. Icunori Onodera chce ale změnu obranné vojenské strategie, kterou předepisuje japonská Ústava.
Ještě při připomenutí 72.výročí atomového útoku na Hirošimu, řekl japonský premiér Šinzó, že v současné době neplánuje Japonsko žádný útok na jiné státy.
Poukázal na to, že takováto válka je podle článku 9 ústavy zakázána, ale nejnovější legislativní změny by umožnily vládě, aby považovala „protiútok za určitých podmínek za teoreticky přijatelný“.
Podle premiéra by byla podmínka zvláštní obrany splněna, kdyby severokorejská raketa při zkoušce dopadla na japonské území. Ve zprávě ministerstva obrany vojenští experti výslovně varují před překvapivým útokem Severní Koreje.
V Japonsku se konají přípravy na raketový útok. Ve školách se děti cvičí při vyhlášení poplachu, jak se dostat na co nejbezpečnější místo v podzemí. Firmy trénují rychlou evakuaci budov.
Čínská lidová republika se také připravuje na všechny možné vojenské útoky. Vojáci cvičí u pobřeží Korejského poloostrova, aby vyzkoušeli zbraně a systémy obrany a praktikovali pobřežní útoky.
Čína je považována za nejdůležitějšího spojence Severní Koreje, ale i ona ztrácí stále více a více trpělivosti se sousední zemí. Z tohoto důvodu čínští členové Rady bezpečnosti OSN poprvé hlasovali o zintenzivnění sankcí vůči Severní Koreji.