Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila nové sankce proti Severní Koreji kvůli testu vodíkové bomby z 3. září. Nová rezoluce je už devátým takovým dokumentem, který RB OSN přijala od roku 2006 v souvislosti se severokorejskými jadernými a raketovými zkouškami. Jejich efekt je však nulový.
„Zpřísňování sankcí nás netěší. Neusilujeme o válku,“ řekla stálá americká zástupkyně v OSN Nikki Haleyová a zdůraznila, že severokorejský režim se dosud nedostal za bod, odkud není návratu.
Sankce mimo jiné zakazují export textilu. Ten byl loni druhou největší vývozní položkou KLDR po uhlí a dalších surovinách. Hodnota exportu podle údajů jihokorejských úřadů činila 752 milionů USD (16,4 miliardy Kč). Téměř 80 procent textilu bylo vyvezeno do Číny.
Součástí rezoluce je zákaz vydávání nových pracovních povolení pro občany KLDR. Zaměstnávání Severokorejců v zahraničí představuje důležitý zdroj financí pro vládu. „Režim tak nakonec přijde o další příjem ve výši 500 milionů dolarů (téměř 11 miliard Kč) nebo i více ročně,“ uvedla Haleyová. V zahraničí podle ní pracuje 93.000 Severokorejců, jejichž výdělky režim vysoce daní.
Oficiální čínská tisková agentura Nová Čína dnes napsala, že Washington dělá chybu, když odmítá diplomatická jednání s Pchjongjangem. Spojené státy podle ní musejí „přejít od izolace ke komunikaci“ tak, aby ukončily „nekonečnou smyčku“ na Korejském poloostrově, kdy jaderné a raketové testy „vyvolají přísnější sankce a přísnější sankce vyvolají další testy“.
„Režim ve Washingtonu připravil půdu pro politickou, hospodářskou a vojenskou konfrontaci. Je posedlý snahou zvrátit vývoj severokorejských jaderných zbraní, které už jsou ve fázi dokončování,“ reagoval na nové sankce vyslanec Pchjongjangu při OSN Han Te-song. Japonsko a Jižní Korea naopak přijetí rezoluce podle agentury Reuters uvítaly.
Zdroj: eurozpravy.cz