Komisař pro přistěhovalectví Evropské unie Dimitris Avramopoulos požádal norskou ministryni pro přistěhovalectví Sylvi Listhaugovou o to, aby byla „co nejambicióznější“, pokud jde o přijímání uprchlíků. Brusel Oslo, které není členem bloku, žádá, aby přijalo více běženců, než bylo původně naplánováno. Informuje o tom norská verze serveru The Local. Dopis se stejným zněním zaslal i všem členským zemím EU.
Evropská unie napsala norské vládě dopis, v němž požaduje, aby skandinávská země přijala více migrantů z Afriky v rámci schématu přerozdělování migrantů v bloku. Požadavek přichází poté, co Vysoký komisař OSN pro uprchlíky (UNHCR) požádal EU o pomoc při přerozdělení 40 000 migrantů z Afriky, uvádí list Dagbladet.
Komisař pro přistěhovalectví EU Avramopoulos dopis zaslal i ostatním členským státům EU. „V dopise jsem je požádal, aby byly co nejambicióznější, a konkrétně jsem je požádal, aby zvýšily úsilí o přijetí kvótových uprchlíků ze severní Afriky a Afrického rohu, nejčastěji z Libye,“ uvedl komisař.
Program je součástí nové iniciativy, která má v plánu přebírat migranty přímo z Afriky, aby se sami nepouštěli na cestu přes Středozemní moře. Německá vláda již s Egyptem sjednala otevření migračního přijímacího centra v této severoafrické zemi, kde budou úředníci posuzovat oprávněnost žádostí o azyl, než budou moci migranti odcestovat do Evropy.
Systém kvót umožňuje OSN přemístit uprchlíky, jejichž potřeby nelze uspokojit v zemích, které leží v sousedství konfliktních zemí. Může jít například o uprchlíky, kteří potřebují zvláštní ochranu, oběti mučení, ženy bez doprovodu nebo děti se vzácnými chorobami.
OSN je v současné době schopna přemístit pouze jedno procento registrovaných uprchlíků, přestože podle údajů deníku Politiken by mělo být přemístěno až deset procent z nich.
Avramopoulos uvedl, že plně podporuje iniciativu UNHCR. Cílem EU je podle něj pomoci uprchlíkům v zemích jako je Líbye, Egypt, Niger, Etiopie a Súdán, z nichž mnoho migrantů prchá a cestuje na vlastní pěst do Evropy přes Středozemní moře.
Francouzská vláda pod vedením prezidenta Emmanuela Macrona také zahájila rozhovory s několika africkými zeměmi, včetně Libye, cílem je zřídit další přijímací střediska pro žadatele o azyl.
Žádný z členských států EU zatím návrhy Avramopoulose neschválil ani neodmítl, je však pravděpodobné, že proti se postaví třeba Polsko a Maďarsko, které odmítly jakýkoliv systém k přerozdělování migrantů.
Avramopoulos také řekl, že v návaznosti na nedávné teroristické útoky souhlasí s potřebou posílit hranice EU. „Komise uznává nové výzvy v oblasti bezpečnosti,“ uvedl s odkazem na útok v Barceloně i na dalších místech.
Zdroj: eurozpravy.cz