Ruští Němci volili AfD, jsou zklamáni z politiky Merkelové a mají strach o budoucnost, Merkelové dále nevěří.
V boji o hlasy ruských Němců CDU/CSU jednoznačně prohrálo s AfD. V předcházejících volbách ruští Němci volili konzervativní uskupení CDU/CSU, ale teď přestali věřit politice kancléřky Merkelové, tvrdí, že nereprezentuje jejich zájmy, píše Schwäbische Zeitung.
Proč nevolili Merkelovou tak jako dříve? Ruští Němci odpovídají, že mají strach z budoucnosti. Mají obtíže při dokazování nároku na důchod, ze strachu, že budou zapomenuti, a jsou nespokojení, protože migranti dostávají od státu mnohem větší podporu. Proto hlasovali ruští Němci pro AfD.
Dříve ruští Němci hlasovali pro CDU, pokračuje článek. Dělají to z vděčnosti k bývalému německému kancléři Helmutu Kohlovi, který umožnil příchod přistěhovalců z Ruska do Německa. Ruští Němci obviňují křesťanské demokraty pod vedením Angely Merkelové, protože ta mnoho let těží z jejich podpory, ale o jejich zájmy se nestará.
Odborníci potvrzují, že spojení ruských Němců s CDU oslabuje. Pro zástupce druhé generace, kteří se narodili v Německu, tato vděčnost vůči straně nehraje velkou roli. „Tohle už není naše strana,“ říká mnoho z nich. A po migrační krizi v roce 2015 takové názory zesilují.
V křesťanských stranách byli zklamáni, že se ruští Němci obrátili k AfD. Někteří politici poukazují na vysokou potřebu jejich integrace, protože většina migrantů i nadále žije izolovaně. Chudoba mezi ruskými Němci staršího věku je také důležitým problémem. Navzdory skvělému pracovnímu postavení, mnoho z nich musí jíst na místech pro chudé.
Ruští Němci jsou potomci německých zemědělců, kteří se usadili na březích Volhy v XVIII. století, ale byli vystěhováni Stalinem na Sibiř a do Kazachstánu v roce 1941. Po pádu Sovětského svazu se mnozí z nich vrátili do své historické vlasti. Představují 2,5 milionu lidí a tvoří jednu z největších skupin migrantů v Německu, přičemž si udržují blízké rodinné a kulturní vazby s Ruskem,.
Zdroj: prvnizpravy.cz