Okolo rukého vůdce se množí prognózy, třebaže vypadají spíše jako přání než myšlenka, ale soustavně a autoritativně předurčují temný konec Vladimira Putina. Moc pěknou ukázkou je materiál zveřejněný finským portálem.
„Současný systém řízení v Rusku nebude trvat dlouho. Řídicí systém se není schopen obnovovat, musí se vypořádat s ekonomickými problémy, rozpadající se infrastrukturou a elitou, jejíž členové bojují mezi sebou,“ tvrdí Petrov ve své dubnové eseji „Pád Putina „.
Podle Petrova systém začal budovat svou legitimitu v roce 2014 vojenskými vítězstvími po rozsáhlých protivládních demonstracích a pádu podpory, uvedla zpravodajská stránka Window of Eurasia. „Putin soustředil veškerou moc do rukou prezidenta a potlačil disidenty. Nyní musí vláda musí získat vojenské vítězství, nebo mu hrozí pokles podpory.“
„Nadměrná koncentrace moci vytváří nevyvážený a neefektivní systém. Vzhledem k negativnímu dopadu sankcí a vzhledem ke skutečnosti, že dochází peníze, je ruská elita ještě netrpělivější. V důsledku toho se zvyšuje riziko vzniku konfliktů v oblastech, jako Kavkaz.“
Podle Petrova nemůže současná vláda zůstat dlouho u moci, kvůli akcím Putina na Ukrajině. Do připojení Krymu k Rusku, získal Putin legitimitu volbami. Nyní si musí zajistit svoji bezpečnost vojenskými opatřeními. „Nyní je Putin více car, než hlava státu. Putin potřebuje více a větší vojenská vítězství, aby zůstal u moci.“
„Tato situace však nepotrvá dlouho. Hospodářské zdroje se celou dobu zmenšují, a netrpělivá elita nechce žít dlouhý čas ve vojenském táboře. Zároveň se narušuje politický a vládní systém.“
Podle Petrova existují tři možnosti vývoje situace. Za prvé, v Rusku dojde ke změně moci, a v důsledku toho Putin a jeho administrativa zmizí. Za druhé, Putin povede i nadále zemi v důsledku změny režimu a po dohodě se západními zeměmi, nebo bude těžit z nárůstu cen ropy. Za třetí: Putina odsunou a nahradí osobou, která může změnit situaci.
Putinův režim má méně než jeden rok. Hrozbou je pro něj nadměrná koncentrace moci, neustále krátící se čas učinit rozhodnutí a zvýšování nákladů na mobilizaci vojenských sil, uzavírá tato obtížně nazvatelná „analýza“, plná frází, tvářících se jako argumenty, a která spíše patří do beletrie tuctového kremlofoba.
Foto: Evgeny Sribnyjj / Shutterstock.com