Muslimská komunita v západní Evropě by do roku 2050 mohla narůst až třikrát bez ohledů na migraci, tvrdí studie Pew Research Center. Integrace je tak důležitější než kdy dřív, myslí si italský poslanec Guglielmo Picchi. Jenže začleňování nebude zas tak jednoduché, komunita o to totiž nestojí.
Muslimové nyní tvoří zhruba 5 procent populace Evropské unie, je jich skoro 26 milionů ve 30 různých zemích na starm kontinentě. O to víc zarážející je, když Pew research center tvrdí, že jen malé procento migrantů utíká před násilím a válkou, zbytek do Evropy přišlo ze zcela jiných, většinou ekonomických důvodů.
„Do Evropy bude přicházet stále velké procento lidí. Už nebudou utíkat kvůli obavám o svou bezpečnost, budou přicházet, protože se doma mají špatně, protože v Evropě se žije dobře a protože si myslí, že je v Evropě vítáme. Lidé utíkající před chudobou se budou i nadále snažit o nelegální překročení hranic,“ domnívá se Picchi.
I bez jejich migrace však bude muslimská komunita v Evropě narůstat. Muslimská rodina má totiž v průměru mnohem více dětí než rodiny v jiných náboženstvích nebo mezi ateisty. „Lidé přicházející z rozvojových oblastí se stále spoléhají na vysoký počet potomstva. Jednak je to dáno tím, že v chudých oblastech je pravděpodobnost přežití do dospělého věku mnohem nižší, ale je v tom i kulturní aspekt. Mají za to, že čím větší rodina, tím lepší,“ myslí si Picchi.
Jenže to s sebou přináší i potíže, vysoký počet dětí je zátěží pro evropský sociální systém a zdravotní péči. Vzhledem k narůstajícím xenofobním náladám by podle expertů bylo nejlepší, kdyby se muslimové co nejrychleji začlenili. To se však na politické úrovni i mezi lidmi děje velmi pomalu a sám Picchi je vůči tomu skeptický.
„Musíme uchránit evropské hodnoty bezpečnost našich lidí, dětí. A k tomu vede nejrychlejší cesta bez integraci. Takže by to mělo být – buď přijmete naše pravidla, naši kulturu, nebo se vraťte domů. Ve skutečnosti to však není tak jednoduché,“ myslí si politik. Muslimové totiž sami o integraci nestojí, navíc je deportace příchozích velmi pomalá a obtížná.
Picchi taky dodává, že v ohrožení je zejména západní evropská kultura, protože uprchlíci o východní země nemají zájem a vůbec tam dobrovolně necestují. „Nemůže ovšem dopustit, abychom cokoliv ze své kultury ztratili. Nebudeme přeci měnit vlastní identitu jen kvůli tomu, aby to vyhovovalo nově příchozím,“ dodává Picchi.
Zdroj: eurozpravy.cz