Pražský hrad v úterý odpoledne vyslal do Číny kancléře Vratislava Mynáře a dalšího prezidentova poradce Martina Nejedlého. Spolu s nimi letěl Jaroslav Tvrdík, místopředseda představenstva evropské CEFC Group Company. jejich úkolem bylo ověřit informace o zadržení šéfa CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga. Expremiér a někdejší Zemanův soupeř v prezidentské volbě Mirek Topolánek se kvůli tomu pořádně naštval.
Mynář, Nejedlý a Tvrdík se z Číny vrátili na konci týdne. O výsledku cesty chce nyní Mynář informovat Zemana, do té doby ji nechce komentovat. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček prý bude mít podrobnosti k dispozici na počátku týdne.
Cesta ale pořádně naštvala bývalého premiéra Mirka Topolánka. Na sociálních sítích nešetřil kritikou. „To si dělají kozy? Kdo tu cestu platil? Stát? Skandál! Číňani? Vlastizrada! Mně je úplně jedno, jestli šéfa CEFC zavřeli nebo popravili. Jak to souvisí s ČR? Ať jdou doopravdy do h*jzlu,“ zuří Topolánek na twitteru.
To, kdo uhradí účet za cestu, zajímá i senátora TOP 09 Tomáše Czernina. „Hradní parta Mlynář, Nejedlý a Tvrdík se vrátili z Říše středu. Nepřivezli ani pandu. Takové výlety musíme platit my? Daňoví poplatníci?“ táže se.
Nad cestou se pozastavil i politolog a komentátor Jiří Pehe. „Mynář, Nejedlý a Tvrdík odletěli do Číny hledat šéfa CEFC Jie Ťien-minga. Jenže co když je vlevo dole? To ho už nikdo nikdy nenajde. Ani Ovčáček,“ uvedl. Odkazoval tak na údajný článek Hitler je gentleman, který podle Zemana napsal novinář Ferdinand Peroutka a který měl vyjít v časopise Přítomnost „vlevo dole“.
„Návrh inzerátu: ‚Hledá se šéf CEFC (vlastník Slavie Praha) pan Jie Ťien-ming, poradce prezidenta Zemana. Nálezce obdrží hydroelektrárnu v Kyrgyzstánu, Lánske lesy, výlet na Čapí hnízdo, a večeři s prezidentem i jeho chotí, v doprovodu pánů Mynáře, Nejdeldého, Tvrdíka a Ovčáčka‘,“ napsal také Pehe na sociálních sítích.
Když se pak „pátrači“ vrátili do Česka, Pehe doplnil: „Poslední hlášení z pátrání Mynáře, Nejedlého a Tvrdíka v Číně po šéfovi CEFC Jie Ťien-mingovi: majitel šanghajského bistra U tří nudlí nic neví, ale přeptá se…“
Jie Ťien-ming měl být v Číně zatčen v polovině února. CEFC ani čínské úřady dosud zatčení oficiálně nepotvrdily. Vyšetřován má být kvůli podezření z ekonomické kriminality. CEFC si před časem vybrala Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Zeman Jie Ťien-minga také jmenoval v roce 2015 svým zvláštním ekonomickým poradcem. Tím stále zůstává, podle Hradu Zeman s dalšími kroky vyčká na oficiální potvrzení z Číny.
Zdroj: eurozpravy.cz