Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2789

Co vám o mikrovlnkách neřekli? Po tomhle si dvakrát rozmyslíte, jestli si v nich ohřejete jídlo

Škodí mikrovlnné trouby zdraví? Jejich zastánci i odpůrci se stále nedokáží shodnout, vědci ale negativní působení mikrovln na naše tělo stále nevylučují. Někteří jsou dokonce přesvědčeni, že jejich působení na lidské tělo je fatální.

Proti mikrovlnkám se vyslovila například specialistka na jídlo a výživu Simone Gabbayová, autorka světoznámé knihy Jídlo jako lék. V ní odkazuje v kapitole o mikrovlnných troubách na studii švýcarských výzkumníků. Podle jejich poznatků došlo v těle lidí, kteří snědli jídlo připravené v mikrovlnce, k patologickým změnám.

„Tito lidé měli vyšší počet leukocytů, což je známka, že tělo se cítí ohroženo. V té samé době došlo k poklesu lymfocytů, jejichž míra byla dokonce větší než v případě otravy jídlem,“ uvádí Gabbayová.

Navíc se podle ní lidem, kteří se pokusu účastnili, zvýšila úroveň cholesterolu a hladina železa v krvi klesla. Podle autorky knihy „mikrovlnné záření mění molekulární strukturu potravin“.

Obhájci mikrovlnných trub sice připouštějí, že záření má vliv na aminokyseliny v pokrmech, ale člověku to nijak neškodí. Mikrovlnné záření není zhoubné a jakékoli připodobňování třeba k rentgenovým paprskům je podle vědců nesmysl.

Nelze však popřít, že potraviny mění při tepelném zpracování své vlastnosti. Týká se to nejen mikrovlnné trouby, ale jakéhokoliv způsobu přípravy. Jeden z názorů odborníků říká, že mikrovlnka, kvůli krátkému času ohřívání, dokonce dokáže zachovat větší množství vitamínu C a kyseliny listové.

„Vždy, když vaříte, ztratí jídlo trochu své nutriční hodnoty,“ říká bromatologička Catherine Adamsová-Huttová pro portál WebMD. „Nejlepší metodou pro zachování nutričních látek je vařit potraviny co nejrychleji a s co nejmenším obsahem vody,“ dodává.

Její slova potvrzuje například případ špenátu, který ve vroucí vodě ztratí 70% kyseliny listové, zatímco při rychlé přípravě v mikrovlnce ji téměř neztrácí.

Při ohřívání pomocí mikrovln bombardují trouby jídlo vysíláním fotonů. Ty jsou tak malé, že na molekuly potravin nemají žádný vliv. Mohou jídlo pouze zahřát. Odpůrci mikrovlnek, kteří se často rekrutují z příznivců alternativních stylů života, podle vědců mohou smažením a pečením potraviny měnit podstatně více. Navíc tak s jídlem zkonzumují i karcinogenní připáleniny.

Zdroj: eurozpravy.cz


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2789

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4