Quantcast
Channel: megazine.cz
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2789

Hawking nechal před smrtí zoufalým lidem velmi důležitou radu. Téměř nikdo si jí nevšiml

$
0
0

Zesnulý britský vědec Stephen Hawking byl především celosvětově známý fyzik, který se zabýval studiem vesmíru. Některé své myšlenky a rady ale směřoval i lidem, které trápí úplně jiné problémy, než černé díry. Sám totiž trpěl depresemi a setkával se s podobně nemocnými lidmi. Jeho rady v tomto ohledu ale šly většinou mediálně do pozadí.

Nespočet vědeckých studií, rozhovorů a teorií. To po sobě zanechal jeden z největších mozků 21. století, britský vědec Stephen Hawking, který se většinu svého života zabýval tajemstvím vesmíru.

Není ale bez zajímavosti, že občas zabrousil na jiné téma, a věnoval se například lidským depresím. On sám jimi také trpěl, díky nemoci byl totiž desítky let připoután na speciální vozík a moc dobře věděl, že naděje na léčbu je prakticky nulová. Takový život musí být nesmírně těžký, a vědec se proto dokázal vžít do pocitů lidí, kteří se ocitli v bezvýchodné situaci.

Uspořádal proto přednášku v londýnském institutu Royal, kde se snažil lidem, kteří trpí duševními poruchami, vysvětlit, že naděje umírá poslední a člověk je schopen překonat víc, než si myslí.

Sestavil dokonce teoretickou paralelu, kde přirovnal deprese k černým dírám. „Poselstvím této přednášky je, že černé díry nejsou tak černé, jak se o nich povídá. Nezobrazují věčné vězení a tíseň, jak si mnozí myslí,“ řekl během své přednášky Hawking.

„Věci se mohou z černé díry dostat ven, stejně jako se mohou dostat do jiného vesmíru. Pokud máte pocit, že se nacházíte v černé díře, nevzdávejte se. Existuje cesta ven,“ dodal jen několik měsíců před svou smrtí.

Hawking na přednášce také veřejně přiznal, že ani on to v životě nikdy neměl lehké. Svěřil se, že poté, co mu v roce 1963 lékaři diagnostikovali neuronové onemocnění, se i on ocitl v černé díře. Díky teoretické fyzice ale prý překonal své potíže.

„Je to jedna z mála oblastí, ve které moje postižení nepředstavuje vážný handicap,“ řekl Hawking. V závěru své přednášky lidi vyzval, aby se nikdy nepřestali usmívat. Tvrdil, že nemá smysl se na svět zlobit, a to bez ohledu na to, jak dokáže být život krutý.

„Pokud se nedokážete usmívat sami na sebe nebo na život obecně, ztratíte všechnu naději,“ uzavřel své poselství Hawking.

Zdroj: eurozpravy.cz


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2789

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4