Slovenský prezident Andrej Kiska dnes přednesl zprávu o stavu země. Upozornil mimo jiné na pochybení při vyšetřování vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a nedávné demonstrace. Zmínil se o Romech a odmítl strašení uprchlickou hrozbou. Projev hlavy státu narušili poslanci krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS).
„Gauneři prosperující z kontaktů na veřejnou moc jsou produktem světa, který vrcholní političtí představitelé léta nechali růst a roztahovat se po Slovensku. Světa, z něhož profitovali a opírali o něj vlastní moc. Až se vymknul kontrole a nyní je drží v hrsti,“ uvedl Kiska.
Neochota postihnout mocné a léta potvrzované křivdy a nespravedlnosti vysvětlují podle prezidenta SR hněv, který pociťují mnozí lidé. „Nedůvěra vytvořila kontext, v němž si nemalá část veřejnosti myslí, že bez tlaku nebude stát schopen a ochoten pravdivě vyšetřit ani popravu dvou mladých lidí,“ řekl Kiska.
Kiska také vybídl ministerstvo vnitra, aby zveřejnilo hodnocení průběhu vyšetřování Kuciakovy vraždy, na jehož začátku podle dřívějších informací slovenské prokuratury došlo k pochybením vyšetřovatele. Za amatérský prezident označil postup slovenské policie v souvislosti s její původní snahou získat při vyšetřování Kuciakovy vraždy informace z mobilního telefonu české novinářky Pavly Holcové.
Kiska také řekl, že by mohl podobně jako v minulosti znovu hovořit o špatném vzdělávacím systému, nekvalitní zdravotní péči či neschopnosti státu pomoci početné romské menšině. Podle něj se politická soutěž rozpadá na sérii malicherných sporů a nejvíce diskutovanou politikou koalice není plnění vládního programu, ale sociální balíčky.
„Je čas přestat odpoutávat pozornost nafouklými hrozbami, jako jsou například migranti a místo toho se věnovat organizovanému zločinu a extremismu,“ řekl slovenský prezident.
Slovenský premiér Peter Pellegrini v reakci označil Kiskův projev za zklamání. „Viděl jsem prezidenta, který neřekl o Slovensku nic pozitivního, nevyzdvihl ani jednu věc, která se na Slovensku za poslední roky podařila,“ řekl novinářům Pellegrini.
Úvod Kiskova projevu provázel incident, když poslanci LSNS pomoci archů papírů s jednotlivými písmeny poskládali v jednacím sálu slovo „vlastizrádce“. LSNS dlouhodobě kritizuje Kisku, jenž šéfa LSNS Mariana Kotlebu předloni označil za fašistu.
Zdroj: eurozpravy.cz