Proti americké válečná lodi__nbsp__ William P. Lawrence, která plula poblíž útesu Fiery Cross, vyslala Čína dvě stíhačky a tři válečné lodě.
V prohlášení zveřejněném na internetových stránkách čínského ministerstva je vyjádřen „rozhodný nesouhlas“ k úternímu incidentu s tím, že podobné operace USA „jen dále odůvodňují výstavbu čínských obranných zařízení v oblasti“ a budou mít za následek více námořních a leteckých hlídek ze strany Pekingu.
„Čínská hlídka“ složená ze dvou stíhaček a tři válečných lodí identifikovala americkou loď s varováním, aby opustila prostor.
Čínské ministerstvo uvedlo, že USA__nbsp__ vyslaly svoji loď__nbsp__ „k narušení regionální situace a aby mohly z toho těžit“. a dále se ukázalo, že čínská výstavba obranných zařízení na. , , „ostrovech a útesech v Nansha ostrovech je zcela oprávněná a velmi potřebná. “
„Čína má nespornou svrchovanost nad Nansha (Spratlyho ostrovy) a okolními vodami,“ řekla Hua Chunying (Chua Čchun-jing) mluvčí čínského ministerstva zahraničí.
Útes Fiery Cross je součástí Nansha ostrovů.
Americké ministerstvo zahraničí již dříve uvedlo, že operace byla provedena proto, aby__nbsp__ „USA chránily práva a svobody všech států v rámci mezinárodního námořního práva a napadly nadměrné námořní nároky některých států v Jihočínském moři,“ pravděpodobně odkazovaly na Čínu, která si nárokuje až 80% vody.
Washington neuznává čínskou svrchovanost ve sporných oblastech a nasazuje sledovací letadla a válečné lodě, aby otestoval čínské územní nároky.
Foto: VanderWolf Images / Shutterstock.com