Japonsko a Jižní Korea začínají pochybovat, že USA jsou spolehlivým spojencem v jaderném odzbrojení, píše Politico.
Webový magazín poukazuje, že se nejistota ohledně regionální jaderné bezpečnosti zvlášť vyhrotila na prahu návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy v Japonsku, jež se má konat příští týden. Obavy místních úředníků a diplomatů vzbuzuje skutečnost, že Asie vstupuje do velmi nebezpečné fáze v bezpečnostní sféře: KLDR modernizuje arsenál balistických raket a vyvíjí jaderné zbraně. Stejnou cestou kráčí také Čína.
Regionální lídři si nejsou jisti tím, že Obamův program jaderného odzbrojení Asie je aktuální v nynější situaci. Znepokojuje to také stratégy v Pentagonu: obávají se, že Japonsko a Jižní Korea zahájí poprvé ve svých dějinách vývoj jaderných zbraní.
Tyto obavy prohlubují také výroky Donalda Trumpa, který může brzy vystřídat Obamu v Bílém domu. „Nechtěli byste v určitém smyslu, aby Japonsko mělo jaderné zbraně, když už je má Severní Korea?“ prohlásil Trump v nedávném interview pro list The New York Times.
Po druhé světové válce vztyčilo Japonsko vlajku pacifismu, tato zásada je také zabudována do jeho dnešní konstrukce, připomíná magazín. Nicméně byl tam loni přijat zákon, který zrušuje jedno z poválečných tabu a dovoluje Japonsku účast v zahraničních vojenských operacích. V zemi, jež zažila Hirošimu a Nagasaki, bylo zakázané samotné projednání jaderných zbraní, avšak dnešní výzvy zpochybnily toto „jaderné tabu.“
Foto: Everett Collection / Shutterstock.com
Více na: ac24.cz