U stromů byly v noci poprvé zaznamenány změny, které lze přirovnat ke spánku. Zjistil to tým Andráse Zlinszkeho z Centra pro ekologický výzkum z maďarského města Tihany, který zkoumal noční „aktivitu“ stromů v Rakousku a ve Finsku pomocí laserového měření. Stromy opravdu rozlišují denní a noční cyklus a například břízám poklesnou větve během spánku až o deset centimetrů. Tento fenomén byl předtím zaznamenán pouze u menších dřevin.
„Byl to zcela jednoznačný jev, který se týká celého stromu,“ uvedl Zlinszky. „V takovém měřítku nebyl dosud nikdy pozorován a já sám jsem byl překvapen rozsahem změn, které byly zjištěny během noci.“ Stromy za dne zvedají větve výše, aby mohly lépe absorbovat sluneční světlo, ale v noci je nechávají klesnout, aby šetřily energii.
„Existují studie cirkadiánních rytmů u stromů, většinou se ale týkají genové exprese. Tento výzkum ale zjistil, co se děje s jednotlivými stromy v noci,“ míní Zlinszkého kolega C. Robertson McClung z Dartmouth College v Hanoveru v New Hampshire. „Navíc dokonale dokumentuje, co všechno se odehrává v reálném světě.“
Zdroj: procproto.cz