Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2789

SPECIÁL: Jak se dělá kampaň? Pět postupných kroků, které média používají k pádu vlády

Média mají v dnešní společnosti obrovský vliv a svou moc se nebojí využít, jak je vidět nejen z aktuální krize. A jak takový převrat vlastně uskutečnit? Není to nic světoborného, stačí mít mediální prostor a dodržovat několik kroků.

 

1. Spouštěč – Nejdůležitější a také nejsložitější část celého plánu. Je potřeba získat na první pohled šokující zprávu, je jedno jestli se ve výsledku ukáže jako zmanipulovaná či nedůležitá, svůj účel splní, zažehne krizi. Se spouštěčem mohou skvěle pomoci ambiciózní policisté, jak se to stalo v případě premiéra Nečase a zásahu ÚOOZ na Úřadu Vlády či u tzv. Kubiceho Zprávy o pronikání mafie do politiky. V aktuálním případě však vidíme, že klidně postačí i rozhovor s psychicky nemocným synem premiéra.

 

2. Spirála – Jedna zpráva většinou nestačí, je potřeba veřejnost stále udržovat „na vlně kampaně“, tedy po kouskách přidávat nové informace. Na to už ale „naštěstí“ nejste sami, protože pomohou i ostatní novináři, kteří se rádi přidají k odstranění svého ideového nepřítele ve vládě, když už byla kampaň zažehnuta.

 

3. Opozice – Opoziční politik je ten, kdo nechce být v opozici a tomu podřídí vše. Dokáže tedy využít každé příležitosti ke svržení vlády a automaticky se přidává ke kampani. Brzy zjistíte, že už vlastně neřešíte problém, který se objevil ve spouštěči, ale politickou krizi kampaní vyvolanou.

 

4. Aktivismus – Tento bod se prakticky plní sám, protože každý významný politik má příznivce a odpůrce. Když nastane kampaň a dojde do bodu 2. či 3., automaticky to aktivizuje občany nesouhlasící s vládou, ti následně protestují. O těchto protestech pak média detailně informují, čímž opět vyhrocují krizi. Aktivismus je velmi důležitá součást kampaně, dokonale totiž vytváří fikci povstání lidu vůči utlačovatelům a to i když se na něm podílí jen zlomek občanů. Je to samozřejmě pouze domněnka, ale myslíme si, že rozjetí této poslední kampaně pár dní před 17. listopadem nebude náhoda.

 

5. Průzkumy veřejného mínění – Jistě jste si v průběhu krize všimli každodenních průzkumů agentury Median, která nám bez skrupulí tvrdí, že ví, co si většina národa myslí, přičemž ve skutečnosti oslovili jen vzorek zhruba 0,01% obyvatel. Média však tyto zprávy ráda zveřejňují jako odrazy skutečnosti a zesilují tak tlak na vládu.

 

A jak proti kampani bojovat? Pamatujte: Je to o emocích, ne o faktech. Přinášet stále nové a nové informace k Vaši obhajobě Vám ve výsledku může klidně ublížit. Pamatujete si případ Stanislava Grosse? Stačilo říct „No comment“ a mohlo být po krizi. Celá kampaň je totiž ve výsledku tak silná, jak silnou si ji v hlavě uděláte. Naše rada na závěr: Vydržet, jen vydržet! I ta sebelepší kampaň se totiž časem stane neudržitelnou a pak pohasne tak rychle, jak rychle byla zažehnuta.

 


Jedná se o autorský článek redakce megazine.cz. Kopírování obsahu je bez předchozího povolení zakázáno, sdílení je vítáno.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 2789

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4