Ministerstvo vnitra odmítá ombudsmance Anně Šabatové přístup k podkladům svých rozhodnutí o udělení státního občanství žadatelům. Podle Šabatové opravňuje zákon o veřejném ochránci práv provádět šetření postupu úřadů při výkonu státní správy, tedy i ministerstva vnitra.
Její mluvčí doslova uvedla :“Ombudsman má právo seznámit se se všemi podklady, na základě kterých ministerstvo rozhodovalo. Jen tak může zhodnotit, z jakých relevantních informací ministerstvo vycházelo, jak s podklady pracovalo, kterým informacím z nich přikládalo větší váhu a proč a zda své závěry řádně odůvodnilo.“
Rozhodování o udělování státního občanství je tímto podle mluvčí netransparentní. Pokud ministerstvo zamítne komukoli žádost o udělení státního občanství, jako důvod uvede „bezpečnost státu“ a odvolá se na utajované skutečnosti, není podle mluvčí možné takové rozhodnutí zpochybnit. Odmítnutý žadatel se nemůže obrátit na soud. Ani ombudsman, jako nezávislý orgán, nemůže ověřit, zda podklady ministerstva skutečně odůvodňovaly zamítnutí žádosti.
Podle Kláry Pěknicové, která je pověřena řízením odboru tisku a PR ministerstva, zpravodajské služby a orgány činné v trestním řízení nejsou ze zákona správní úřady, jejichž činnost může ombudsmanka prošetřovat.
Ministerstvo vnitra od 1. ledna 2014 do konce roku 2018, obdrželo 18.229 žádostí o udělení státního občanství ČR. Z důvodu bezpečnosti státu ministerstvo v první instanci zamítlo 170 žádostí. Část těchto rozhodnutí, přibližně pětinu případů, zrušil ministr vnitra v řízení o rozkladu, kdy státobezpečnostní riziko již odpadlo
Jedná se o názorový článek redakce Megazine.cz. Kopírování obsahu je bez předchozího povolení zakázáno, sdílení je vítáno. Zdroj zde.