Koncem týdne bude ČSSD volit nové vedení. Ovšem žádné překvapení není na programu dne. Vždyť Jan Hamáček, stávající předseda ČSSD nemá protikandidáta. Po pravdě, na celé politické scéně v Česku nehledejte žádná velká překvapení, nejen v ČSSD.
Od roku 1998, kdy hlavně díky charismatickému Miloši Zemanovi se ČSSD stala vládnoucí stranou, se mnohé výrazně změnilo. Pravda i toto vítězství trochu bledlo díky „opoziční smlouvě s ODS. Později však již žádný s předsedů strany nevystoupil ze stínu Miloše Zamana. S krátkým obdobím vzestupu za Jiřího Paroubka v letech 2006-2010, lze pozorovat ve straně, která kdysi udávala politický směr Česka, pozvolný sesuv do propadliště dějin.
Političtí „bafuňáři“, jak říkal kdysi s oblibou Paroubek, ovládli stranu a „prorostli“ stranou do široka a do daleka. Když se před rokem Jiří Zimola společně s Janem Hamáčkem pokusil o „restart“ ČSSD jako jeden z vůdců platformy „zachraňte ČSSD“ stal se jejím místopředsedou. Proč tedy neusiluje v nastávajících volbách o post předsedy? Jeho odchod z nejužšího vedení ČSSD naopak dává signál, že není něco v pořádku.
Nyní ale na místo ve vedení strany nekandidují ani stávající místopředsedové Fialová, Foldyna a Netolický. Pouze Roman Onderka, který v době, kdy v Brně působil jako primátor a zanechal zde nesmazatelné stopy v podobě orloje, který vlastně orlojem ani není, zůstává na kandidátce.
Odmlčel se i bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek, ale i bývalý ministr Zdeněk Škromach. Jiří Dienstbier mladší už jenom žije z podstaty. Je tedy ČSSD do budoucna odsouzena k nevolitelnosti, jak nasvědčuje průzkum agentury Kantar? Výzkum agentury STEM v únoru přece jenom přisuzuje straně milosrdných 8,3 procenta. Není tedy vše ztraceno! Ve straně se objevují nové, neokoukané tváře jako je ministryně práce a sociálních věcí Maláčová nebo ministr zahraničních věcí Petříček. Nechme se tedy překvapit.
Jedná se o názorový článek redakce Megazine.cz. Kopírování obsahu je bez předchozího povolení zakázáno, sdílení je vítáno. Zdroj zde.