Mobilní hra fungující na principu tzv. „rozšířené reality“ Pokémon Go, která používá kameru chytrých telefonů, aby „zaznamenala“ postavy pokémonů ve skutečném světě, má vazby na CIA.
Hru vyvinula společnost Niantic, Inc., založená Johnem Hankem, který dříve dostal finance od investiční společnosti CIA s názvem In-Q-Tel (investovala mj. i v Google a Facebook), aby rozvinul technologie, které byly ve výsledku použity v Google Earth.
In-Q-Tel byla kdysi označována jako „nezávislá strategická investiční společnost, která hledá inovativní technologická řešení k podpoře poslání sdružení zpravodajských služeb USA(U.S. Intelligence Community)“.
Není těžké uhodnout, proč by CIA měla zájem na programu, jako je Pokémon Go. Hra využívá kameru a gyroskop hráče k promítnutí obrázků pokémonů, jako kdyby existovaly ve skutečném světě, i na místech jako jsou např. domácnost hráče, zaměstnání nebo záchod.
Takový program je teoreticky schopen proměnit miliony chytrých telefonů hráčů ve „špiónské sondy, které v reálném čase sbírají informace z měst a domů, přičemž pronikají do temných zákoutí a sklepů, kam se špionážní satelity a automobily Google nemohou dostat.
Na počátku tisíciletí investovala In-Q-Tel do Keyhole Inc., společnosti založené Hankem, který rozvinul „letecké“ 3D vyobrazení budov a terénu z geoprostorových údajů pořízených satelity.
Název „Keyhole“ byl míněn jako pocta špionážním satelitům KH, které první pustil americký Národní průzkumní úřad.
Google v roce 2004 koupil Keyhole a začlenilo jeho technologii do programu Google Earth.
CIA vytvořila In-Q-Tel v roce 1999 jako investiční pobočku, aby „vybírala a investovala do společností vyvíjející nejmodernější informační technologie, které slouží národním bezpečnostním zájmům Spojených států“.
Zdroj: freeglobe.pl.cz
Foto: Zanariah Salam / Shutterstock.com