Časopis The National Interest předpokládá, jaká bude rovnováha vojenské síly v roce 2030, pokud se hlavní armády na světě přizpůsobí změnám v povaze bojů.
Rusko
Po skončení studené války musela ruská armáda projít obtížným obdobím transformace a obnovit svůj přístup ke zdrojům, uvedl NI. V souvislosti s hospodářským oživením, získala příliv investic a reformy elitních vojáků během let umožnily Rusku provést dvě úspěšné operace v Čečensku a Jižní Osetii.
V budoucnu může pozemní armáda čelit problémům s přístupem k technologiím ruského vojensko-průmyslového komplexu, který se právě zotavuje z rozpadu SSSR a sovětského vojensko-průmyslového komplexu, uvedl časopis. Nicméně, ruská armáda si trvale udržuje své výhody – velikost a psychologickou sílu svých sil.
Spojené státy
Podle komentátora NI Roberta Farleye si americká armáda v roce 2030 udrží své postavení nejsilnější pozemní jednotky na celém světě. Vysoká připravenost bude zajišťována rozvinutým systémem inovací v obranném průmyslu, které jsou k dispozici všem útvarům amerických ozbrojených sil – námořnictvu, letectvu a námořní pěchotě.
Navíc, americká armáda je „ve formě“ – USA vedly „válku proti teroru“ v Iráku a Afghánistánu po dobu 15 let, a to je největší referenční období stálých bojových operací od dob indiánských válek. Přesto nepřetržité napětí sebou nese mnoho hrozeb, až do úplného vyčerpání armády v důsledku neustálých válek, jako v irácké a afghánské kampani.
Čína
Jako americká armáda i Lidově osvobozenecká armády (PLA) sdílí základní zdroje s námořnictvem a letectvem. S transformací Číny do jedné z nejbohatších a nejrychleji rostoucích ekonomik na světě došlo k revoluci i u ozbrojených sil, které mají přístup k financování a sektoru inovací, a konečně se stává moderní vojenskou organizací třetího tisíciletí. Hlavní výhodou čínské armády jsou stále její rozměry – armádu s větším počtem nemá téměř žádná země na světě, nedostatkem jsou bojové zkušeností, které naposledy získala v čínsko-vietnamské válce (1979).
Indie
Co chybí čínské armádě, má naopak v hojné míře k dispozici indická armáda: Indická armáda provedla protipovstalecké operace proti maoistům v zemi a v boji s protivládními silami podporovanými Pákistánem v Kašmíru.
Nevýhodou indické armády je její technologická zaostalost vůči armádám uvedených v tomto článku. Tato slabina, která vznikla v minulosti, nyní Dílí zaplňuje dovozem – země má přístup na trh ruských zbraní, Spojených států, Evropy a Izraele, ale v dlouhodobém horizontu bude armáda vyžadovat více inovativní vývoj.
Francie
Komentátor NI naznačuje, že francouzská armáda v blízké budoucnosti bude hlavní evropskou armádou a získá kontrolu nad vojenským aparátem starého světa, a určí jeho bezpečnostní politiku. Na ruku pozemní armádě jde plná podpora vlády, která chce vložit velké investice do francouzského obranného průmyslu. Francouzský vojensko-průmyslový komplex zůstává silný, a to jak na domácím i exportním poli. Má navíc poměrně slušné zkušenosti v bojích v Afghánistánu a severní Africe.
Robert Farley, který je častým přispěvatelem National Interest, je autorem knihy The Battleship. Působí jako odborný asistent na Pattersonské škole diplomacie a mezinárodního obchodu na univerzitě v Kentucky. Jeho práce zahrnuje vojenské doktríny, národní bezpečnost a námořní záležitosti.