Německá kancléřka Angela Merkelová se náhle ocitla v těžkých dobách pro zemi na vrcholu popularity. Otázkou však zůstává, jak bude silná podpora obyvatel tváří v tvář mnoha výzvám, s nimiž se musí Němci setkat.
Nicméně, nedávné události vyvolávají strach Němců, což je pro Merkelovou na jedné straně výhodné, ale i její Achillovou patou, píše se v materiálu. Nárůst násilí – střelba v Mnichově, zabití ženy syrským uprchlíkem ve Stuttgartu, výbuch v restauraci v Ansbachu (všechno v jednom z nejkrvavějších týdnů v novodobé německé historii) – se stal pro obyvatele země brutální připomínkou nestability okolního prostředí Německa.
Veřejnost moc neuklidní ani skutečnost, že tyto tři incidenty nejsou přímo spojeny. Kromě toho bylo zjištěno, že útočník v Ansbachu byl Syřan, kterému úřady odmítly udělit status uprchlíka, a to vůbec nepřesvědčí Němce, že imigranti ze Sýrie nejsou nebezpeční pro národní bezpečnost.
Občané země zaujmou postoj k politice kancléřky po její reakci na tyto události. Avšak okruh jejích problémů není omezen pouze na terorismus, upozorňuje Politico.
„Merkelová stále sedí na několika časovaných bombách,“ poukazuje Torsten Brenner, ředitel berlínského Institutu pro globální veřejnou politiku (Global Institute Public Policy). Hlavní problémy německé kancléřky vidí odborník v migrační krizi, Brexitu a problémech italského bankovního systému. Populace Německa se nejvíce bojí terorismu, ale i druhé výzvy, částečně ztlumené krátkodobými odpověďmi, jsou stále aktuální.
Znamená to, že neúspěšný pokus chopit se moci v Turecku ukázal Berlínu, že nestabilita může přijít odkudkoliv, poznamenaly noviny.
Relativním nebezpečím na domácí frontě jsou pro vládnoucí koalici euroskeptici z „Alternativy pro Německo“ (AFD) s protiimigrantskou základnou. Snažili se získat politické body na nedávných událostech, s důrazem na „propojení útočníků“ s muslimským světem a jejich přistěhovaleckým původem, ale odborníci novin se domnívají, že „hlas rozumu“ Němce neopustí ani v těchto těžkých časech.
Většina Němců (77%, podle jedné z otázek) nevěří, že současná vláda může předcházet teroristickým útokům, ale lidé stále mají tendenci nacházet ve slovech Angely Merkelové zbavení se svých obav. To má vliv na absenci zjevné alternativy na vnitřní scéně – sociálnědemokratický vůdce Sigmar Gabriel, kterého mnozí považují za pravděpodobného nástupce Merkelové, nemá potřebnou popularitu ani mezi příznivci strany, nemluvě o podpoře širší veřejnosti. Nominace současné kancléřky na další funkční období se zdá být zřejmá, a hlavní otázkou bude, kdo se připojí k nové koalici.
Více než 40% Němců by souhlasilo se zachování tandemu CDU/SPD, a uvnitř stran je dostatek soupeřů, aby se status quo zachoval. Jednou z možností pro CDU by mohlo být spojenectví s „zelenými“, ale jejich radikální opozice vůči eshtablishmentu dává odpůrcům unie důvod se domnívat, že to není vhodné pro velkou politiku.
Přes množství výzev Angele Merkelové, její éra sotva brzy skončí, dodává Torsten Brenner. Navíc, za současných okolností to bude právě ona, kdo bude s největší pravděpodobností vybírat, s kým bude vládnout.
Foto: 360b / Shutterstock.com