„Můžeme to udělat“ je korunní heslo Angela Merkelové, která s ním přišla před rokem, kdy v zemi začala migrační krize, napsal list Politico.
Německá kancléřka opakovala tuto větu stále a znovu a pokaždé, když její soupeři a dokonce i členové její vlastní strany zuřili, poznamenal deník.
„Lidé jsou už prostě unaveni poslouchat frázi „Můžeme to udělat,“ vysvětluje Karl-Georg Vellman, německý poslanec z Křesťanskodemokratické unie (CDU). „Německá vláda odvedla vynikající práci v reakci na krizi uprchlíků, ale nekonečné skandování „Můžeme to udělat“, vysílá nevěrohodný signál.“
V loňském roce Merkel vyhlásila: „Můžeme to udělat“ a otevřela dveře tisícům uprchlíků, většinou ze Sýrie. Jak Politico konstatuje, kancléřka měla dobré úmysly, ale po několika měsících používání této fráze k ospravedlnění její politiky, se obrátila proti Merkelové, jako „komunikační noční můra“.
„Tento výraz je názorným příkladem toho, že jazyk není jen kulisou pro jazykové okrášlení politiky. Jazyk je politika,“ říká k situaci Elisabeth Wehlingová, kognitivní vědkyně na univerzitě v Berkeley.
Podle ní mělo heslo Merkelová probudit emoce lidí, jako je empatie a jednota. Avšak Merkelová zcela izolovala tuto frázi, nevyužila ve vztahu k ní protiváhu, což v konečném důsledku umožnilo soupeřům kancléřky, používat heslo proti ní.
Jak Politico konstatovalo, nejvíce využili korunní heslo Merkelové ultrapravicoví politici ze strany „Alternativa pro Německo“.
„Nechceme to dělat“, reagoval na heslo „Můžeme to udělat“ Alexander Gauland, místopředseda strany, jejíž podpora mezi obyvatelstvem loni výrazně vzrostla.
Podle názoru Joachima Shartloha, profesora aplikované lingvistiky na Technické univerzitě v Drážďanech, si heslo Merkelové „nabíhá“ na pochybné výklady.
„Když říká: „Můžeme to udělat“, tak co má (kancléřka) na mysli?“ klade otázku. „Za prvé, výraz sám o sobě nenese moc smyslu, ale co je ještě horší, že zjistila, že je nutné jej použít znovu a znovu. Na efektivní komunikaci to nevypadá.“
Podle nedávných průzkumů veřejného mínění dva že tří Němců nevěří, že je jejich země je „schopna to udělat“. Pouze 27 procent občanů má stejný přístup k migrační krizi, jako Angela Merkelová.