Clintonova nadace dostala desítky milionů dolarů ze zemí, které ministerstvo zahraničí USA obvinilo z porušování lidských práv, včetně období, kdy Hillary Clintonová byla americkou ministryní zahraničí.
„Saúdská Arábie darovala přes 10 milionů dolarů. To samé udělal pro fond zeť bývalého ukrajinského prezidenta (jde o Viktoru Pinčukovi, zetě Leonida Kučmy), jehož vládu kritizovali za za korupci a vraždy novinářů. Libanonsko-nigerijská organizace s obchodnímu zájmy ve velkém měřítku, investovala pět milionů,“ uvedl autor článku.
Clintonová čelí obvinění, že nadržovala donátorům své nadace v době, kdy působila jako ministryně zahraničí.
Zvláště velkorysí filantropové byli Saúdové, poznamenal auto článku. Přitom jsou mezi Rijádem a Washingtonem napjaté diplomatické vztahy. Američtí představitelé se obávají, že Saúdská Arábie podporuje jedno z nejzávažnějších islámských hnutí. A i když v království popřelo jakékoliv vazby na islamistické teroristické skupiny, jsou všechny důvody se domnívat, že místní charity poskytují podporu militantním buňkám, píše se v materiálu.
Mezi dárci jsou také země jako Spojené arabské emiráty, Katar, Kuvajt, Omán, Brunej a Alžírsko.
Podle autora, fond je pro Clintonovou „Achillovou patou“, a v případě jejího vítězství by byl takovým i pro její administrativu, a to i přes nedávný slib, že v takovém případě fond uzavře.
„I když takové rozhodnutí může pomoci panu Clintonovi, zabránit rozpaky v situaci, kdy bude cestovat po celém světě a žádat o peníze, přičemž je ženatý za americkou prezidentku, ale nedává odpověď na mnohem složitější otázku: jak se bude její administrativa chovat k bývalým donátorům, hledajících pomoc ve Spojených státech nebo vůči těm, jejichž zájmy opačné oproti zájmům USA,“ poukazuje autor.
Pochyby o zdraví Clintonové vyvolaly diskusi v amerických médiích
The New York Times nejsou jediným tiskem, který věnuje pozornost možnému střetu zájmů, který vzniká v situaci, kdy se americký prezidentský kandidát stojí v čele neziskové nadace.
Zejména, jak uvedl editor on-line vydání The Slate Josh Voorhees, sliby Hillary Clintonové o uzavření fondu v případě vítězství ve volbách nestačí: ten měl být již uzavřen „a včera bylo pozdě“.
„Volební zákon zakazuje americkému prezidentskému kandidátovi přijímat dary od zahraničních organizací a korporací, ale to neznamená žádné omezení pro ty, kdo mohou a nemusí vypisovat šeky pro rodinnou nadaci téhož kandidáta,“ objasnil.
Podle něj nic nebrání cizincům dodávat peníze fondu do posledních několika měsících volebního závodu.
Podle červnového průzkumu agentury Bloomberg bylo 72% voličů znepokojeno, že Clintonova nadace dostávala peníze od zahraničních dárců v době, kdy byla ministryní zahraničí, upozornily The New York Times.