Vědci z laboratoře „Biologie mořských bezobratlých“ Školy přírodních věd Dálněvýchodní federální univerzity (DVFU) ve Vladivostoku zjistili, že mořští červi vláknonošci jsou ukazatelem podvodních ložisek ropy a plynu.
Po prozkoumání jejich struktury a syntézy organických látek, vědci dospěli k závěru, že vláknonošci se vyskytují v perspektivních pro těžbu uhlovodíkových oblastech světového oceánu.
„Uvnitř těla mají speciální orgán, kde se vyskytují chemotrofie, které okysličují metan. Tento proces probíhá s vylučováním energie, která se používá pro syntézu organických látek. Proces je podobný fotosyntéze, ale energie nedává sluneční světlo, ale okysličení metanu, který je nezbytný pro život vláknonošců a to v celkem vysokých koncentracích, minimálně 1 ml na litr zeminy. To nám umožnilo dospět k závěru, že oblasti obývané vláknonošci jsou perspektivní pro těžbu ropy a plynu,“ řekl vedoucí laboratoře „Biologie mořských bezobratlých“ DVFU Vladimír Malachov.
On také řekl, že všechny typy mělkých vláknonošců se vyskytují tam, kde se hledá nebo už těží ropa a plyn, například v Severním a Barencově moři na šelfu Sachalinu. „Lidstvo má stále zásoby uhlovodíků ve větších hloubkách oceánů, a kde je hledat, ukáží vláknonošci,“ myslí si Malachov.
Číst dál: https://cz.sputniknews.com/svet/201611244183560-rus-vedec-zpusob-ropa/