Tento neobvyklý příběh, začal roku 1937, kdy se čínský archeolog Pu Ti vydal s několika kolegy na expedici do odlehlé hornaté oblasti Číny, která se stala známou pod názvem Baian Kara-Ula.
Jedním z prvních nálezů byly hroby. V těchto hrobkách nalezly mumifikované tvorovy měřící pouhých 130 cm. Jijich lebky na první pohled jevily známky nadměrné velikosti. Stáří artefaktů bylo stanoveno na 12.000 let.
Kamenné hádanky
Největším archeologickým nálezem byl fenomenální objev 716 kamenných disků, které byly nalezeny v již zmíněných hrobech spolu s mumií. Jedná se o centimetr tlusté disky s průměrem až 30 centimetrů. Uprostřed mají asi jeden centimetr velký otvor, a co je zvláště podivné, všechny jsou opatřeny drážkami. Mezi zvláštních drážkami nalezli lingvisté zcela neznámé písmo. Až v roce 1962 se Pekingské akademii pravěku podařilo rozluštit některé pasáže.
Toto písmo nám vypráví o setkání s obrovskou cizí kosmickou lodí na naší planetě asi před 12 000 lety, která byla při přistání nenávratně poškozena. Vzhledem k nedostatku infrastruktury, byli „cizinci“ jsou nuceni se přinejmenším částečně přizpůsobit cizímu prostředí.
Chemická analýza disků zjistila, že jejich kamenná stavba obsahuje z velké části kobaltu, což je, pro ty co to neví magnet. Nyní je Baian Kara-Ula prakticky jediným místem v Číně, kde lze najít tento kov.
Lze předpokládat že kobalt a jiné nalezené nečistoty, jako hliník a křemík mohou být magnetickým záznamovým médiem.
A jako by to nestačilo tak v jeskynním komplexu Baian Kara-Ula byly zdokumentovány tematicky velmi zajímavé nástěnné malby. Ukazovaly všechny planety v naší sluneční soustavě včetně slunce a mnoha dalších hvězdných systémů.
A jak je to s těmito kamennými disky v současné době. Kamenné disky prakticky zmizeli v zapomnění.