Od svého objevu v roce 1928 Paracas lebky fascinují a také děsí výzkumný pracovníky. Jeho rozměry a extrémně protáhlý tvar připomínající cizejší než lidský. Kromě toho tajemství prohloubily nedávné DNA testy, které potvrdily, že 3000 roků starý Paracas lebka by mohla patřit člověku, ale i jinému druhu.
Na jižním pobřeží Peru leží Paracasská pobřežní poušť. V této pusté krajině peruánský archeolog Julio Tello v roce 1928 objevil jeden z nejzajímavějších objevů historie – odkryl hrob s ostatky tvorů. Jejich lebky měly extrémně protáhlý tvar. Tello nalezl celkem tři sta lebek a je zřejmé, že jsou staré 3000 let.
Tvar lebky byl sám záhadou, nedávná analýza DNA přinesla fascinující výsledky, které narušují naše současné znalosti o původu a vývoji člověka. Pro milovníky alternativní teorie je zřejmé, že jeden z jiných dokladů o mimozemské návštěvy v dávných dobách v souvislosti s Nazca by mohl být pravdivý.
Paracas lebky jsou jen výsledkem umělé deformace lebky, což bylo Sporadické rituální praxe v dřívějších dobách běžné. Probíhalo tím, že se hlava novorozenců svázala mezi dvěma kusy dřeva, ty vyvinuly na lebku konstantní tlak, čímž se mění jeho tvar. Paracas lebky jsou velmi odlišné. Jejich lebka je o 25% větší a 60% těžší než normální lidská lebka. Tyto parametry nelze dosáhnout pouhým svazování záhlaví novorozenců.
Jednotlivci jsou tak biologicky odlišní od těch, které jsou typicky lidskými. „Nejsem si jistý, jestli by se vešly do známého evolučního vývoje stromu,“ řekl doslova Brian Foester.
Rekonstrukce paracaského „MAN“ mainstreamová média informovala vědce s odkazem, ať to neberou vážně. O’Brien Foester byl klasifikován jako pochybný pseudovědec, který podle nich pase jen senzacechtivosti. Vyčítal mu, že studie zveřejněné ve vědeckých časopisech jsou kritické, takže neprošel procesem kontroly.
„Věda není prováděna na sociálních sítích,“ poznamenal známý skeptický Sharon Hill. „Proces kontroly je důležitou součástí vědy a příznivci paracaských lebky spáchali zkratky, které vedou ke zhoršení jejich důvěryhodnost. Namísto publikovaných údajů ke kritickému zkoumání, snaží se upozornit na kulturních zvyklostí, které vnímáme jako bizarní deformace lebky.“ řekl vědec.