Vědci z Britské antarktické služby zkoumají mikroorganismy ze dna jezera Hodgson v západní Antarktidě, které leží v hloubce 3 – 4 m pod ledovou pokrývkou. Pomocí vrtu se dostali ke dnu jezera, jehož hloubka činí 93 m a odebrali z něj vzorky. V nich objevili na 20 druhů neznámých mikrobů. Jezero je zajímavé z mnoha důvodů, mimo jiné i proto, že před několika tisíci lety ho pokrývala asi 500 m vysoká vrstva ledu.
<em>„Biologický materiál odebraný z tohoto subglaciálního jezera obsahuje DNA starou 100 tisíc let,“</em> uvedl David Pearce z University of Northumbria a dodal, že ve vzorcích nalezli extrémofily, tedy mikroorganismy, které daném případě dokážou přežít při mimořádně nízkých teplotách. Vědci v jezeře objevili rovněž fragmenty zkamenělin bakterií.
Studium, jak se mikroorganismy a další formy života přizpůsobily extrémně nízkým teplotám v izolovaném prostředí, přispěje k objasnění původu života na Zemi. Jeho výsledky se ale mohou využít i při zjišťování existence života na jiných tělesech sluneční soustavy, například na Jupiterově ledovém měsíci Europě.
Analýzu vzorků jiného antarktického subglaciálního jezera Vostok prezentovali letos v březnu ruští vědci. Zjistili, že v absolutně sterilním prostředí jezera žije dosud neznámý typ bakterií.<em> „Tento život považujeme za neidentifikovatelný a neklasifikovatelný. Nepodařilo se nám zařadit jej k nějakému známému poddruhu bakterií,“</em> uvedl šéf genetické laboratoře při Petrohradském institutu jaderné fyziky Sergej Bulat. Vostok je největším antarktickým subglaciálním jezerem, na kterém je vybudována stejnojmenná stanice. Má rozlohu necelých 15 000 km2 a v některých místech je hluboké až 1 tisíc metrů.
Zdroj: svetkolemnas.cz