Existuje vůbec nějaký začátek a nějaký konec? Těmito otázkami se nezabývají pouze filozofové. Pro vědce jsou tyto otázky pravděpodobně nejzákladnější záhady vůbec. Teorie velkého třesku platí takřka jako jistá. Vše, materie, prostor i čas vznikly z jednoho bodu, kterému se říká – singularita. Ale, ačkoliv mnoho indícií hovoří pro tuto teorii, neexistuje pro tento stav fyzikální popis, nic, prostě nelze momentálně definovat.
Otázka konce universa je podobně nezodpovězena. Jediná jistota je ta, že se momentálně vesmír rozpíná. Jak dlouho to bude trvat, nikdo neví. Pravděpodobně to bude trvat nekonečně. Nebo snad dojde k zpomalení, zastavení a konečně k smršťování? Tedy opačnému procesu? To by znamenalo konec opět v singularitě a znovu-počátek všeho. Mohlo by to vysvětlit otázku, co bylo před velkým třeskem…
Nassim Haramein často uvádí historku s dětství, kdy v učebnicích fyziky, byl nakreslen ilustrační obrázek k tématu rozpínající se vesmír. Někdy je ten jev přirovnáván nafukujícímu se pouťovému balónku, na jehož povrchu jsou rozmístěny vesmírná tělesa, která byla vymrštěna ze singularity. Otázkou ale zůstává, kdo je ten chlápek, který ten balónek nafukuje a podle jaké rovince to dělá?
Zdroj: suenee.cz