Červí díry jsou velmi zvláštním teoretickým útvarem, plynoucím z Einsteinovy teorie gravitace. Většinou však bývají extrémně nestabilní. Podle posledních výpočtů fyzika Luke Butchera z Cambridgeské univerzity však někdy jejich existence trvá dost dlouho na to, aby jimi mohl projít foton ze zcela jiného místa a času ve vesmíru.
Červí díra je v podstatě jakýmsi “krátkým spojením” mezi dvěma různými místy v času a prostoru. Z jedné strany vypadá jako “klasická” černá díra, do které všechno hmotné od jisté minimální prostorové hranice padá a nemůže se to již vrátit zpět. Na rozdíl od černé díry, která nakonec vše uvnitř roztrhá na elementární částice, má však červí díra vyústění v jiném místě časoprostoru. U tohoto vyústění zase všechno vyletuje z vnitřku útvaru ven, a proto je logické tento v jistém smyslu k černé díře “inverzní” objekt nazvat “bílou dírou”. Spojení obou objektů se právě obrazně nazývá “červí dírou”.
Takto lze teoreticky úzce spojit i dva velice vzdálené body ve vesmíru, jak v prostoru tak v čase. Objekt, který projde červí dírou, sice nepřekračuje rychlost světla, avšak přesto překoná vzdálenost mezi startem a cílem daleko rychleji, než světelný paprsek letící “normálním prostorem”. Většina dnes teoreticky známých typů červích děr je však buď extrémně nestabilní nebo musí ke své stabilitě využívat velmi exotické formy hmoty. Představa červí díry je však přesto velmi lákavá, protože obsahuje teoretickou možnost vyslat nějaké částice hmoty napříč časem.
Cestování červí dírou či cestování v čase jsou oblíbenými prvky v řadě sci-fi příběhů, v realitě však příliš pravděpodobné nejsou. Nestabilita červích děr je velká a doba jejich života je většinou neuvěřitelně malá. Fyzik Luke Butcher však našel řešení, které umožní projít červí dírou částicím světla – krátkému světelnému pulsu. Teoreticky by tak bylo možné vyslat napříč časem pomocí fotonů jisté množství informace.
Teoretický základ tomuto řešení dal již v roce 1988 jiný fyzik Kip Thorne, který zjistil, že v případě použití tzv. Casimirovy energie, vznikající ve vakuu, která má v tomto případě zápornou hodnotu, lze červí díru po jistou dobu stabilizovat, takže kolabuje pomaleji. Butcher ukázal, že se v některých typech červích děr Casimirova záporná energie objeví automaticky, pokud je červí díra uvnitř dostatečně dlouhá. Stále však jde pouze o teoretický koncept, jehož výsledek může být v budoucnosti zvrácen dalšími vlastnostmi červích děr, které ještě neznáme.
Epilog: fyzika Luke Butchera lze jen pochválit, na rozdíl od některých se nebojí přemýšlet nad tak kontroverzním tématem. Když si vědci neví rady, nazvou vše teorií, někteří však chápou, že ve vývoji a pokroku není nic nemožné.
Prolog: teorie relativity je také pouhou teorií, a tím omezuje lidstvo ve vývojí, rychlost světla ve vakuu bude konstantní, ovšem co když existuje cosi, co je mnohem a mnohem rychlejší než rychlost světla, mohla by to býti myšlenka, co vy na to pane Alberte Einsteine ?
Zdroj: suenee.cz