Jednou z opakujících se obav týkajících se evropských zjevně věčných ekonomických, finančních a sociálních krizí je ta, že tyto jsou do velké míry předurčenými, záměrnými činy podle „scénáře“.
Což je cosi, co před měsícem přiznal bývalý šéf Bank of England Mervyn King, když řekl, že evropská ekonomická deprese „je důsledkem „záměrných“ politických rozhodnutí elit EU.“ Je to rovněž tím, co už v roce 2008 řekl stratég AIG Banque Barnard Connoly, když předestřel, „Co Evropa chce:“
Používat globálních problémů jako záminky k rozšíření své moci:
- Ekologických problémů: ke zvýšení kontroly nad členskými zeměmi; k prosazování ideje globální vlády
- Terorismu: využívat jako záminku pro větší kontrolu nad záležitostmi policie a justice; ke zvýšení rozsahu sledování
- Globální finanční krize: k zabití dvou much jednou ranou (svobodného trhu; anglo-saských ekonomik) a (celoevropského finančního regulátora v pokusu o globální finanční vládu)
- Evropské měnové unie: vytvořit krizi k nucenému zavedení „evropské ekonomické vlády“
Dnes ráno se nám dostalo dalšího potvrzení toho, jak nadnárodní organizace evropské krize „plánují“ dopředu, aby protlačily své cíle, když Wikileaks vydala přepis telekonference, k níž došlo 19. března 2016 mezi dvěma vrcholnými činiteli MMF, co mají na starost správu řecké dluhové krize – Poulem Thomsenem, šéfem Evropského oddělení MMF, a Deliou Velkouleskou, šéfovou Mise MMF pro Řecko.
Na tomto přepisu jsou tito zaměstnanci MMF zachyceni v nahrávce, jak plánují Německu říci, že tato organizace opustí Trojku, když se MMF a komisi nepodaří dosáhnout dohody o ulehčení Řecku od dluhů.
Činitelé MMF k tomu navíc řekli, že hrozby bezprostřední finanční katastrofy, jak to formuloval Guardian, je zapotřebí, aby byli ostatní hráči nuceni akceptovat jejich opatření, jako je zkrácení penzí v Řecku a přiškrcení pracovních podmínek, čili jak to formuluje Bloomberg, „uvážit plán, jak vyvolat v Řecku úvěrový průšvih k destabilizaci Evropy.“
Podle této uniklé konverzace Mezinárodní měnový fond, který tlačí na zkrácení dluhů pro Řecko už od 3. vykoupení Řecka z dluhů loni v srpnu – věří v úvěrový průšvih jako v jedinou věc, která by mohla vyvolat dohodu o Řecku; o tomto „průšvihu“ se naznačovalo, že k němu dojde někdy kolem referenda o Brexitu 23. června.
Jak Bloomberg uvedla, tento únik ukazuje, že činitelé spojující řecký problém s referendem v Británii riskují všeobecnou politickou destabilizaci Evropy.
Uniklý přepis odhaluje, jak MMF plánuje využít Řecko jako páku při svých probíhajících vyjednáváních s německou kancléřkou k dosažení žádoucí redukce řeckého dluhu, proti čemuž se Německo rozhodně staví: v tomto úniku se dovídáme o záměrech MMF pohrozit německé kancléřce Angele Merkel, aby ji v tomto kritickém bodě donutili přijmout požadavky MMF.
Z přepisu:
THOMSEN: No, nevím. Ale je to… Zamyslím se nad tím jinak. Co to všechno přinese pro věc rozhodnutí? V minulosti došlo jen jednou k tomu, že se přijalo rozhodnutí, a to, když jim vážně měly dojít peníze a měli zbankrotovat. Je to tak?
VELKOULESKOU: Tak to je!
THOMSEN: A dost možná právě k tomu dojde zase. V takovém případě se to spustí do června a Evropané jasně nepovedou žádné diskuse měsíc před Brexitem, a tak budou v určité fázi chtít přestávku a pak s tím budou chtít zase začít po evropském referendu.
VELKOULESKOU: To je pravda.
THOMSEN: To je jedna možnost. Další možnost je ta, že by k tomu už došlo, a mě překvapuje, že k tomu ještě nedošlo, tedy ta, že rozhodnutí přijmou kvůli situaci s uprchlíky… je to o tom, že chtějí dospět k nějakému závěru, že? A Němci vytáhnout záležitost managementu… a my v té době v podstatě řekneme: „Podívejte, paní Merkelová, stojíte před problémem, musíte se zamyslet nad tím, co je nákladnější: jestli pokračovat dál bez MMF, řeknete Bundestagu: ‚MMF s námi nejede,‘ co? nebo vezmete tu úlevu od dluhů, o které si myslíme, že ji Řecko potřebuje, abychom v tom jeli dál?“ Je to tak? Jde ve skutečnosti o tohle.
* * *
VELKOULESKOU: Souhlasím s tím, že potřebujeme průšvih, ale nevím, co to bude. Ale myslím si, že Dijsselbloem se snaží, aby žádný průšvih nevznikl, ale chce to pustit se nějak do diskuse o dluhu, která nás v podstatě, ať už v tom jedeme nebo ne, nakonec stejně dožene.
TOHMSEN: Ano, ale víš, ta diskuse o těchto opatřeních a diskuse o dluzích se může táhnout donekonečna, dokud to něco nerozsekne… dokud je neskolí červencová splátka nebo dokud se vůdci nerozhodnou, že potřebujeme dospět k rozhodnutí. Ale teď v tom není nic, co by je jinak nutilo ke kompromisu. Je to tak? Takže se to potáhne navždy.
MMF se také ukazuje, jak pokračuje v tahání za nitky k řecké vládě, která až dosud odmítala kompromis o jakékoliv výraznější reformě, jak tomu bylo už od prvního vykoupení z dluhů.
Jak uvádí Guardian, řecký ministr financí Euclid Tsakalotos MMF obvinil z uvalování drakonických opatření včetně penzijní reformy. Přepis cituje Velculescu, jak říká: „Na tom je zajímavé to, že se (Řecko) podvolilo … trochu se podvolili jak u reformy daně z příjmů, tak v daňových dluzích a v dodatečných penzích.“ Thomsen to vidí tak, že Řekové „se vůbec nepřibližují k přijetí našich stanovisek.“ Velculescu argumentuje, že „kdyby se na řeckou vládu dostatečně zatlačilo, tak by je přijali… Nemají ale žádné pobídky a vědí, že komise je svolná s kompromisem, takže v tom je ten problém.“
Níže je shrnutí od Paula Masona k tomu, co se formuje do nadcházejících politického skandálu.
Mezinárodní měnový fond byl nachytaný na hruškách, jak kuje pikle za zinscenování „úvěrového průšvihu“, který dotlačí Řecko na pokraj bankrotu pomocí záminky referenda o Brexitu.
Ne, to není zápletka pro příští film s Bondem. To je přepis telekonference mezi hlavním vyjednavačem MMF Poulem Thomsenem a Delií Velculescu šéfovou mise MMF do Řecka.
Tato diskuse vyzrazená Wikileaks proběhla v Aténách těsně před tím, co MMF odešel z rozhovorů zaměřených na poskytnutí zelené pro Řecko, aby se mohla spustit další fáze jeho výkupu z dluhů.
Situace je taková, že MMF nevěří číslům, která používá jak Řecko, tak Evropa, aby se provedla další fáze dohody. Nechce se tohoto výkupu z dluhů zúčastnit. Mezitím EU nemůže jednat bez MMF, protože německý parlament by to nedovolil.
* * *
Dovolte mi, abych to dekódoval. Ten „průšvih“ je finanční krize, která Řecko dožene blíže k bankrotu. Úplně stejně jako loni, kdy banky zavřely, miliony lidí se potýkaly s ekonomickou a psychologickou katastrofou.
Jenže tentokrát chce MMF tu katastrofu uštědřit národu, u něhož se drží desetitisíce uprchlíků a je pověřený jednou z nejsložitějších a zároveň právně nejpochybnějších misí ochrany hranic v moderní historii.
Řecká vláda zuří: „Nedovolíme MMF, aby si hrál s ohněm,“ řekl mi zdroj.
Ale tu záležitost nemají v rukou Řekové. Nakonec, jak v přepisu naznačuje Thomsen, jen Evropská komise a především německá vláda mohou rozhodnout, zda dodrží podmínky dohody o vykoupení Řecka z loňského července.
Ten přepis, ač byl v Řecku přijat s hněvem a nedůvěrou, v Komisi a v ECB vybuchne jak granát. Jsou to oni, kdo drží ten více než 300 miliardový € řecký dluh. Je to celé na Evropě, jinými slovy, MMF kuje pikle, že udeří podle šokové doktríny.
Řekové jsou pochopitelně rozhněvaní a zmatení; jak předtím už referoval Bloomberg: „Řecko chce vědět, zda je zpráva WikiLeaks týkající se očekávání řeckého bankrotu ze strany MMF zhruba v době britského referenda o jejich členství v EU 23. června oficiálním postojem tohoto fondu,“ uvedla v sobotu v e-mailovém prohlášení vládní mluvčí Olga Gerovasili. Mluvčí MMF za svou stranu v sobotu e-mailem uvedl, že „nebude komentovat úniky údajně referující o vnitřních diskusích.“
Ještě dva postranní postřehy:
1. Objevil se teď vynašeč jak „Snowden“ v MMF? Jestli ano, tak můžeme v nadcházejících týdnech očekávat daleko více takovýchto informačních bomb? Nebo je důvod úniku jen méně závažný: štěnice v hotelu.
Podle #IMF proběhl ten odposlechnutý hovor 19. března, když byla Velculescu ještě v Aténách v hotelu Hilton. Takže se můžete zajímat o to, zda jsou v Hiltonu štěnice.
— Yannis Koutsomitis (@YanniKouts) April 2, 2016
2. V Evropě možná přichází další bouřlivé léto.
Foto: 360b / Shutterstock.com
Zdroj: ac24.cz