Výzkum o klonování lidí je zase o krok blíže k tomu, aby se to stalo realitou. Krok k vyřešení výzkumu uskutečnili vědci z Cambridgské univerzity, kteří vytvořili umělé myší embrya. Vědcům se podařilo vyvinout strukturu myšího embrya s použitím kmenových buněk pěstovaných v laboratorních podmínkách.
Následně se podařilo buňky vyvinout v primitivních embryích, která měla identické vnitřní struktury, které se objevují při běžném vývoji jedince v děloze. Výzkumníci doufají, že získají větší znalosti a možnosti, aby se embryo mohlo vyvíjet těsně ještě před implantací.
Vývoj označuje významný pokrok ve vývoji embrya, protože předešlý výzkum neměl až takové pozitivní výsledky. Profesor Zernicka-Goetz, který vedl tým, řekl: „Dívám se na to jako na zázrak přírody, stejně jako se snažím porozumět tomu procesu. Je to neuvěřitelně krásné, že můžeme začít chápat ty síly, které vedou k sebeorganizaci během nejranější fázi vývoje zárodku.“
Embrya byly vyvinuty z kombinace geneticky modifikovaných myších buněk a 3D lešení, označované jako extracelulární matrix, které se mohou buňky vyvíjet a růst. Profesor Zernicka-Goetz řekl: „Jak embryonální a extra-embryonální buňky začnou spolu „mluvit“, pak vznikne embryo schopné růstu.
Výzkum by mohl nakonec být užitečný při porozumění nežádoucích potratů a neplodnosti, ale až ve chvíli, kdy by se výzkum začal provádět na lidských buňkách. Vědkyně řekla: „Pokud se nám podaří převést znalosti na vývoj lidských embryí, tak to bude neuvěřitelně silné pro pochopení vlastního vývoje ve stádiu, kdy se ztrácí mnoho lidských životů.“
Nicméně, i když se vědcům podařilo vytvořit embryo vypadající přirozeně, je nepravděpodobné, že budou moci dále rozvinout malý plod myši. Experimenty jsou v současné době legálně prováděny na zbylých lidských embryích od oplodnění ze zkumavky, ale výzkumy na nich se mohou dělat jen po dobu maximálně 14 dnů.
Zdroj: express.co.uk