I když alkohol získal hanlivou nálepku metla lidstva, kvůli jeho nadužívání a zneužívání jako kterékoliv drogy, původně spíše platil za rituální nápoj. Měnil vědomí, pomocí čehož pak domorodí šamani po celém světě mohli komunikovat s duchy. To se ale bavíme o kvašených nápojích s příměsí různých bylin. Proč tedy metla lidstva v podobě alkoholismus? Ten má na svědomí až vynález destilace, paradoxně přisuzovaném arabským učencům okolo roku 1000 našeho letopočtu. Do té doby se o závislosti na alkoholu nedalo příliš hovořit.
Zkrátka tvrdý alkohol je stejně rychle návykový jako heroin nebo bílý cukr. Ale závislosti necháme v tuto chvíli stranou. Zajímá nás spíše otázka, proč alkohol (a nejen ten) vyvolává u každého jiné stavy.
Někdo je po něm ospalý, jiný zase agresivní, další naopak tvůrčí, společenský, sexuálně nevázaný… A mohli bychom pokračovat ve výčtu nejrůznějších mentálních poloh po požití alkoholického nápoje.
Věc se má tak, že alkohol mění vědomí, ovšem kterým směrem, to už záleží na nás samotných. Přesněji řečeno, závisí to naší vyspělosti, co s námi alkohol udělá. Navíc ke všemu existují i rozdíly mezi národy či kulturami. Stejně tak je významným faktorem také očekávání, kam alkohol naše vědomí povznese či naopak zakope.
Článek: energiezivota.com