Život v naší sluneční soustavě začal pravděpodobně na Marsu, ale zřejmě nějaká katastrofická událost jej zcela zničila. S tímto tvrzením přišli vědci z britské kosmické agentury v čele s výzkumníkem Lewisem Datrnellem. Domnívá se, že rané formy mikroskopického života se vytvořily na Marsu již před miliardou let, ale vlivem blíže neurčeného kataklyzmatu se rudá planeta stala zcela nehostinnou.
Autor úspěšného bestselleru Vědění: Jak znovu postavit náš svět od nuly se domnívá, že Mars měl svou atmosféru, která ale vlivem katastrofy unikla do vesmíru.
„Planeta je pro jakýkoliv život nyní příliš chladná a suchá. Nikdy na něm neexistovaly mnohobuněčné formy života, zvířat nebo rostlin. Mýty o kanálech tak zůstanou mýty,“ tvrdí Datrnell.
Jeho hypotéza přichází jen několik týdnů poté, co NASA odhalila, že kosmická sonda Curiosity našla na Marsu vysoké hladiny spodních vod. Což je podle ní zároveň důkazem, že rudá planeta měla kdysi kontinentální kůru stejně jako Země.
V obou případech mainstreamová vědecká komunita oslavuje tento objev jako důkaz, že Mars měl oceány, které případně mohly obsahovat určitou formu života.
Článek: energiezivota.com