Imigranti, kteří jsou v Evropě, by mohli do země přijít výměnou za finanční pomoc. Syrští uprchlíci si nalézají svou cestu po železniční trati za hraničním přechodem mezi Srbskem a Maďarskem v Roszke v jižním Maďarsku.
Brazilská vláda vyjednává s Německem o dohodě o převzetí části syrských uprchlíků, kteří jsou v evropské zemi, nebo do ní touží cestovat – a už zahájili u Evropské unie proces hodnocení v rámci dialogu o spolupráci v záležitosti smluv, které pomohou žadatelům o azyl. Brazílie výměnou za to žádá Evropu, aby převzala náklady za tyto cizince a jejich integraci.
Tento projekt minulý týden prezentoval ministr spravedlnosti německé ambasádě v Brazílii. 30. března proběhla schůzka s delegací EU o zahájení této spolupráce.
Beto Vasconcelos, národní ministr spravedlnosti, potvrdil probíhající dialog s Němci a s EU s poukazem, že brazilští experti teď dostávají konkrétní návrhy za stranu Evropanů o tom, jak tuto iniciativu provést. Podle tohoto ministra se Brazílie rozhodla pro „smělý“ přístup v potýkání se s touto mezinárodní krizí.
Prozatím se ještě nemluví o počtech uprchlíků, které by měla Brazílie přijmout, ale ozývají se fámy, že by to mohli být Syřané, kteří chtějí jít do Německa, jsou ale v současnosti umístěni v táborech v Turecku, Libanonu a v Jordánsku. Další možností by mohlo být uvítat i lidi, kteří jsou už v Evropě s cílem dostat se do Německa.
Optimismus
Zdroje blízké německé vládě řekly, že Angela Merkel tuto nabídku přijala dobře i přes výzvu k placení. Německo potřebuje ulehčit od napětí, které uprchlíci vyvolali v posledních měsících, a tato nabídka přichází právě včas. V roce 2015 přijala Merkelová politiku otevření svých hranic, což způsobilo celkový příliv 1,1 milionu uprchlíků do této země. Celkem 42 % těchto uprchlíků jsou Syřané – na které se soustřeďuje návrh položený na stůl v Brazílii.
Většina Němců souhlasila s vítáním uprchlíků. Avšak strana Merkelové byla v místních volbách překvapena vzestupem skupin extrémní pravice, které jsou proti vítání jakýchkoliv uprchlíků.
Kancléřka zas a znova opakovala, že ona svou uprchlickou politiku nezmění. Merkelová však kvůli rostoucímu napětí v Německu už začala pro tuto záležitost vyjednávat alternativy.
Dialog
K vyjednávání v Brazílii rovně patří bilaterální rozhovory v OSN. 30. března během shromáždění tohoto orgánu se hledalo řešení pro uprchlickou krizi, kde brazilská delegace přijala návrh pro mezinárodní komunitu přijímat uprchlíky nikoliv jako gesto solidarity, nýbrž jako právo, které tito lidé mají při svých často zoufalých pokusech uprchnout před válkou – kdy tisíce zemřely při překračování Středozemního moře a příchod jara do Evropy by tento příliv mohl zvýšit.
„Dokud tito nebudou mít možnost vrátit se do svých domovů, je třeba spoléhat na mezinárodní společenství,“ řekla brazilská velvyslankyně Regina Dunlop.
Podle ní Brazílie od roku 2013 udělila asi 8 500 trvalých humanitárních víz, což je program, který potrvá do roku 2017. Teď v zemi dohromady žije 2 200 syrských uprchlíků.
Celso P. Santos
Foto: Janossy Gergely / Shutterstock.com
Zdroj: ac24.cz