Po dvou a půl letech parlamentních debat francouzští poslanci schválili zákon, který by měl omezit prostituci.
Ještě před hlasováním o zákonu, uspořádal Svaz prostituek protestní demonstraci, kde se snažily prostitutky upozornit na „nebezpečí“ zákona. Kromě jiného upozorňovaly, že v zákonem stanoveném programu pomoci prostitutkám, které se vzdají svého „povolání“, bude přiděleno 4,8 milionů euro ročně, a to vzhledem k počtu 30 tisíc prostitutek, vychází na podporu jedné pouze 160 euro za rok.
Hlavním bod tohoto zákona, který vyvolal debatu je penalizace zákazníků. „Nákup sexu“ bude pokutován 1500 eury a za každou recidividu pokuta vzroste na 3750 euro. Francie tak následuje příkladu Švédska, které postihuje zákazníky prostitutek od roku 1999.
Policejní odborníci jsou velmi skeptičtí ohledně provádění tohoto zákona, domnívají se, že to nepomůže v boji proti kuplířským gangům.
„Stejně jako je trestný čin kuplířství pasivní, zákazník bude pokutován spolu s prostitutkami a tak, aby si prostitutky udržely.zákazníky, budou se muset ještě více ukrývat a to zejména kvůli ochraně zákazníků,“ tvrdí policisté.
„Zákaz nákupu pohlavního aktu „není nejúčinnějším opatřením“ jak snížit prostituci a odradit provozování kuplířské sítě, “ dodávají.
Zákon umožňuje uvažovat o prostitutkách „jako o obětech a ne jako o zločincích. Prostitutky budou moci svědčit, aniž by byly odsouzeny za trestné činy.
Tento zákon zřizuje pro prostitutky, které skončí se svým povoláním, fond 4,8 milionu eur ročně ze státního rozpočtu, pro prevenci prostituce a sociální a profesní podporu prostitutek. Ale objem financí se považuje za příliš nízký vzhledem k velkému počtu prostitutek.
Zákon navrhuje povolení k pobytu po dobu alespoň šesti měsíců osobám cizí státní příslušnosti zabývajících se prostitucí a to proto, aby nedocházelo k jejich vykořisťování.
Prostituce je stále považována ve Francii za přijatelný francouzský fenomén, je to „nejstarší řemeslo“.