Všichni víme, že znečištěné ovzduší je špatné. Jak pro lidi, zvířata tak životní prostředí. Ovšem realita poškození ovzdušení je mnohem horší než si mnozí mysleli, roste na celém světě a nejvíce postihuje nejchudší města.
Údaje zveřejněné v roce 2016 ukázaly, že 4 z 5 měst se spolehlivým měřením bylo konfrontováno kvůli velkému množství znečištění ovzduší, které překračuje doporučení světové zdravotnické organizace (WHO). Podle této organizace 98 % městských oblastí s nízkými nebo středními příjmy a počtem obyvatel vyším než 100 000 nedosahuje norem kvality ovzduší.
Nyní nová zpráva „Hlášení o stavu ovzduší světa“ přináší špatné zprávy: Znečištění ovzduší je tak špatné, že se stalo hlavní příčinou enviromentálních úmrtí. až 92 % obyvatel žije v prostředí s nezdravém ovzduší.
V roce 2015 zemřelo 4,2 milionu lidí předčasně v důsledu dlouhodobému vystavení znečištěných částic ve vzduchu. To tento problém vyšvihlo na 5. místo v žebříčku nejčastějších příčin smrti mezi všemi zdraví rizikovými oblastmi jako je kouření, diety nebo vysoký tlak.
Zpráva také odhaluje, že jižní, jihovýchodní Asie, Čína a střední a západní Afrika měla největší koncentraci znečištěných částic ve vzduchu z celého světa.
Nicméně, výzkum našel i nějaké vylepšení z této oblasti. Americký uřad pro čisté ovzduší a Evropsá komise přijali opatření, která se ukázaly jako významný krok pro omezení vystavování lidí znečištěnému ovzduší a to již od roku 1990. Celkový pokles byl podle odhadů globálně o celých 27 %.
Bohužel odhadem 88 000 američanů a 258 000 evropanů stále čelí zvýšenému riziku předčasného úmrtí v důsledku znečištěného ovzduší.
Takže co valstně způsobuje tyto špatné zprávy? Jak už asi sami víte, jsou to naše vlastní činnosti jako domácnosti, které využívají pevná paliva, uhlené elektrárny a otevřené spalování zemědělských a jiných odpadů.
Zdroj: ce.com