Od roku 1961, kdy došlo ke krizi drůbežářského průmyslu v USA, začala kampaň, která měla ukázat škodlivost vajec kvůli obsaženému cholesterolu. Vznikly legendy, že zejména žloutek je pro člověka nebezpečný, jelikož vysoká úroveň cholesterolu v krvi poškozuje nejen srdce, ale navíc zvyšuje riziko cukrovky. Kampaň se následně dostala i do Evropy, a to včetně zemí tzv. socialistického bloku. Co ale říká věda?
Ve skutečnosti 30 % tuků obsažených ve vejcích tvoří mononenasycené mastné kyseliny (MUFA) a polynenasycené mastné kyseliny (PUFA), které jsou velmi zdravé pro srdce.
Zavrhovaný žloutek je nejzdravější částí vejce a obsahuje mj. vitamíny A, D, E, K, B12, omega-3 nenasycené mastné kyseliny, antioxidanty, kyselinu listovou a karotenoidy.
Vejce snižují chuť k jídlu, a jsou tedy skvělou potravinou při hubnutí.
Výzkum ukázal, že lze konzumovat dvě vejce denně po celý měsíc, přičemž nejenže nedochází ke zhoršení krevního tlaku a cukrovky 2. typu, ale naopak k jejich značnému zlepšení.
Biotin (vitamín H) pomáhá při metabolizmu mastných kyselin a glukózy. Je zejména vhodná v době těhotenství.
Výzkumy potvrzují, že konzumace dvou vajec denně po celý týden zlepšuje metabolizmus glukózy. Experiment, jehož se zúčastnilo 1152 lidí ve věku od 20 do 84 let, zjistil, že konzumace vajec má pozitivní vliv na krevní tlak. U těch, kteří jedli více vajec, bylo zjištěno o 46 % menší riziko vysokého tlaku, než u těch, co vejce téměř nejedli.
Třeba však pamatovat, že vařením dochází k částečnému znehodnocení výživné hodnoty vajec.
Vejce uvařená „na tvrdo“ ztrácejí:
36 % vitamínu D,
33 % omega-3 nenasycených mastných kyselin,
33 % kyseliny dokosahexaenové,
30 % luteinu,
20 % cholinu,
19 % zinku.
Příběhy o kontaminaci vajec bakteriemi jsou značně přehnané. Ve skutečnosti bývá „nakaženo“ jedno z třiceti tisíc.
Nejlepší s ohledem na výživovou hodnotu i podporu malých zemědělců je nakupovat vejce u spolehlivých pěstitelů slepic.
Zdroj: freeglobe.cz