Ruské ponorky tiše působící ve vodách Atlantiku a v Arktidě představují „hrozbu“ pro americké vojenské dodávvk evropským spojenců NATO, píše The Wall Street Journal s odvoláním na prohlášení vedení aliance vedení a vojenské odborníky.
Podle deníku, proti „ruské hrozbě“má NATO má v úmyslu reorganizovat velitelské struktury a vyčlenit dodatečné finanční prostředky na ochranu Arktických a Atlantských cest pro případ možného konfliktu.
NATO může obnovit práci námořního velení z dob studené války, aby zabránilo „zvýšené aktivitě ruských ponorek v Arktidě“ a „chránilo atlantické trasy v případě konfliktu“, uvedl novinář The Wall Street Journal Julian Barnes s odvoláním na údaje činitelů aliance. Diskuse na toto téma ukazují, že NATO se zaměřuje na zlepšení obrany.
Jak Barnes napsal, hlavní vojenští představitelé zemí NATO se sejdou tento týden v Bruselu aby projednali reorganizaci velitelské struktury. Podle vojenských odborníků je ruské ponorkové loďstvo stále schopno pracovat v Arktidě a severním Atlantiku bez odhalení.Rozvoj strategií pro ochranu atlantických námořních tras získal velký význam pro plánovanou přepravu těžkých zbraní ze Spojených států do Evropy v případě konfrontace s Ruskem. Podle odborníků by mohla ruská ponorková flotila „stížit ochranu amerických konvojů.“
Výzkumníci z washingtonského Centra pro novou americkou bezpečnost podali zprávu generálnímu tajemníkovi NATO Jensu Stoltenbergovi o „vojenské výzvě“ v Arktidě a Atlantiku. Prodemonstrovali výsledky simulace, v nichž ruské ponorky přerušují vojenská cvičení aliance, útočí na americkou transportní loď, přeřezávají podmořský kabel mezi Islandem a Kanadou a takovým způsobem narušují globální komunikaci. Velení NATO, které se bude zabývat těmito problémy, může vyvinout vojenské plány na „překonání hrozby“ a postrčit spojence k významným investicím do průzkumných letadel, lodí a jiné vojenské techniky, uvedl autor materiálu.
„Musíme posoudit potenciální hrozby ze všech stran, a to i v severním Atlantiku a arktických oblastech,“ cituje deník Petra Pavla, generála Armády České republiky a vedoucího vojenského výboru NATO. NATO plánuje reorganizaci vojenské velení do února 2018. Do té doby musí diplomaté zjistit, kdo bude v čele aliančního velení, jaká budou jeho specifické úkoly a umístění.
USA již přidělily peníze na modernizaci letecké základny v Keflavíku, ale podle výzkumníka New American Security Center Jerry Hendrixe je nutné pro Atlantik a Arktidu „více hlídkových člunů, ponorek a další letadla“. Jestli mohou ruské ponorky nepozorovaně proplouvat vodami Islandu, mohou „ohrozit dodávky Spojených států evropským spojencům“. V případě, že USA nebudou schopny dodat zařízení do Evropy, bude NATO oslabeno, zdůraznil Hendrix novátorsky. „Investice, které provádíme, jsou důležité, aby zajistily vítězství v jakémkoli budoucím konfliktu,“ shrnul americký expert.