Ačkoli Rusko je v současnosti „plně kapitalistická země“, Američané i nadále neskrývají svůj odpor a nedůvěru vůči komunistům, píše The Guardian.
Co se stalo, velmi připomíná scény z roku 1950 – jen s tím rozdílem, že šlo o rok 2017. Osmý den května republikán z jižní Kalifornie Travis Allen přednesl projev před státním shromážděním, v němž odsoudil komunismus. „Připustit, aby sabotéři a ti, kteří neskrývali své komunistické názory, dnes pracovali (v administrativě) Kalifornie – mají v úmyslu urazit obyvatele státu, kteří platí (daně) naší vládě.“
Allen se tvrdě postavil proti návrhu na odstranění položky z kalifornského zákona, který zakazuje členům komunistické strany zastávat veřejný úřad ve státě, napsal The Guardian.
Takovou formulaci je možné nalézt v antikomunistických právních předpisech v několika státech, a v Kalifornii se rušit nebude. Poté, co zažil nesouhlas republikánských bývalých vojáků a vietnamské komunity v USA, iniciátor zrušení protikomunistického zákonem, člen Státního shromáždění Robert Bonta minulý týden oznámil, že se zřejmě vzdá snahy o podporu pozměňovacímu návrhu.
„Byl jsem nazván komoušem a řekli, abych mazal zpět do Číny. Hrozili i smrtí,“ stěžoval si Bonta britskému listu.
Intriky Ruska a denní příděly zpráv vyvolávají studenoválečnické sentimenty i přes skutečnost, že náš bývalý protivník je v dnešní době rozhodně kapitalistický. Je to zřejmý zvrat, neboť ještě před pouhým rokem se ohromující počet kandidujících Američanů sebeidentifikovalo za socialisty, a připomíná to, jak hluboké antikomunistické předsudky prostupují americkou psychiku, poznamenal The Gurdian.
Bonta není prvním politikem, který se neúspěšně snažil přivést americký zákon do souladu s realitou 21. století. Podobný zákon na zrušení protikomunistické formulace byl navržen v Kalifornii v roce 2008. Tehdy podnět vetoval Arnold Schwarzenegger, který v té době zastával funkci guvernéra státu.
„Já nevidím žádný přesvědčivý důvod ke změně zákona, který nám nám pomáhal zajistit, aby veřejné prostředky nebyly zaměřeny na svržení vlády Spojených států nebo státu, a nešel k financování činnosti komunistů,“ napsal Schwarzenegger v prohlášení vysvětlující veto.
Demokrat Joe Fitzgibbon se také pokusil třikrát od roku 2012 dosáhnout přijetí zákona o zrušení zákazu komunistů zastávat veřejné funkce, ale čelil silnému odporu republikánů. V nedávném rozhovoru pro The Guardian Fitzgibbons nazývá současný antikomunistický zákon „ostudnou skvrnou státu Washington“.