Rusofobie, která od Říjnové revoluce ležela v základech vnější politiky USA ve vztahu k SSSR a Rusku, přináší Americe jen škody, píše Henry Rosemont Jr. pro Huffington Post. Ukazuje přitom na absenci jakýchkoli důkazů „zlých činů Putina“, autor říká, že západní země budou moci dosáhnout důvěry ruského prezidenta, pokud přiznají jeho důstojnost.
Mnozí američtí činitelé vystupovali proti setkání ruského ministra zahraničí Lavrova s prezidentem USA Donaldem Trumpem, kde se projednával nový plán na zastavení „syrského vraždění“. Podle jejich názoru to byl jen PR Putina, ke kterému se uchýlil, aby ukázal, že ve světě má stejnou váhu, jako Trump, píše Rosemont.
Pro některé z těchto „expertů“ je těžké si představit, říká autor, že Putin se možná ve skutečnosti snaží o „stabilní mír“. Současná protiruská hysterie, která se lije z médií a Kapitolu, není nová: byla základem ve vztazích s touto zemí od dob Říjnové revoluce a měnila se pouze její intenzita.
Ve své době vysocepostavení činitelé USA hovořili o Putinovi jako „o člověku, který přemýšlí jako Hitler“, jako o „válečném zločinci“ a o prezidentovi, který „je velkou hrozbou pro americkou demokracii“, připomíná Rosemont.
„To jsou silná prohlášení, přestože máme relativně málo důkazů zlých úmyslů Putina a jeho vlády. (…) A další důkazy ukazují na stálé vměšování USA do záležitostí jiných zemí. Pokud jsou Putin a jeho lokajové amorální monstra, neměl by se spravedlivý hněv obrátit i proti nám?“ — ptá se autor článku.
Od časů druhé světové války se Amerika stále vměšovala do demokratických procedur suverénních zemí, ať už Řecka či Itálie, Blízkého východu či Asie, Latinské Ameriky či Ukrajiny, říká Henry Rosemont.
Podle názoru autora leží rusofobie v základu „sklerotické zahraniční politiky USA“. Není možné pochopit, že se zformovala díky zbytkovému antikomunismu či, pravděpodobně, nezbytnosti ospravedlnit neslýchaný vojenský rozpočet. Je možné, připouští Rosemont, že někteří rusofobové si ve skutečnosti myslí, že jejich ideologie prospívá všem v zemi, ve skutečnosti ji ale pouze škodí.
Je možné, říká autor materiálu, že se někdy i objeví přesvědčivé důkazy zlých činů Putina. Než se ale objeví, stojí za to poslouchat rady vojenského ministra Franklina Roosevelta Henry Stimsona, píše Rosemont pro Huffington Post.
Když Stimson psal, tak intenzivně přemýšlel o tom, jak Roosevelt a Churchill vedli jednání se Stalinem. „Stimson vůči poslednímu jmenovanému neměl žádné iluze a psal, že ten opakovaně porušoval sliby, které dal na jednáních na vyšší úrovni. Také si ale všímal, že Stalin hodně dohod dodržel, přestože po fašistických zvěrstvech měl hodně důvodů bát se jakýchkoli činností Západu u své hranice,“ říká autor.
Ve výsledku si Stimson zvolil cestu tvrdé politiky vůči SSSR. Později toho ale litoval, což se projevilo v jeho známé frázi: „Jediný způsob, jak udělat člověka hodného důvěry, je mu důvěřovat; a nejlepší způsob, jak ho učinit nedůvěryhodným, je mu nedůvěřovat a svoji nedůvěru ukazovat.“
Zdroj: sputniknews.cz