Rusko v případě odstoupení Spojených států od Smlouvy o likvidaci jaderných raket krátkého a středního doletu (INF) vyvodí příslušné závěry.
Předtím totiž vydání deníku Politico s odvoláním na řadu členů Kongresu napsalo, že americká vláda posuzuje návrh na odstoupení od Smlouvy o likvidaci raket krátkého a středního doletu.
„Budeme pozorně sledovat činnost našich kolegů v Kongresu, a vyvodíme závěry V případě, že dojde k odstoupení od smlouvy INF a bude to znamenat nové rozmístění raket v Evropě, nebudeme se dívat tat skrz prsty, ale přijmeme odvetná opatření,“ řekl Ozerov.
Podle něj Washington neměl žádný důvod, aby obvinil Moskvu z neplnění Smlouvy. „Rusko splnilo všechny své závazky k destrukci raket středního dosahu a krátkého doletu, které byly zničeny rozřezáním při kontrole americkou stranou a Rusko zničilo o tisíc raket více, než Spojené státy,“ poznamenal předseda komise.
Ozerov řekl, že návrh Kongresu lze považovat pouze za „pokus pokračovat v protiruské hysterii“.
Na druhé straně, Státní duma zdůraznila, že Rusko není zastáncem závodů ve zbrojení, ale USA odstoupí od Smlouvy, může k tomu být donuceno. Místopředseda výboru pro obranu Jurij Švitkin k tomu navíc prohlásil, že „tato diskuse sama o sobě říká, že v myslích některých (amerických) politiků existují myšlenky, které jsou nezodpovědné, jinak je nelze nazvat. Proč? Protože to může dojít k jejich realizaci, a v konečném důsledku, přímo k eskalaci napětí vystupňovanou ozbrojenou složkou, a to může vést k nepředvídatelným následkům“.
Smlouva INF zakazuje stranám pozemní balistické rakety a řízené střely s dosahem 500 až 5500 kilometrů. Rusko a Spojené státy se čas od času vzájemně obviňovaly z porušení Smlouvy o INF podepsané v roce 1987.