„Každý má v sobě lékaře. Pojďme mu pomoci v jeho práci. Již nejslavnější lékař starověku Hippokratés prohlásil : „Naše jídlo by mělo být naším lékem. Ale jíst, když jste nemocní, je krmit vaši nemoc.“
Problematika půstu v medicíně není doceněna tak, jak by měla být. Pravděpodobně je to proto, že v tomto oboru „netečou“ do medicíny žádné peníze. Farmakologie (studium účinku léčiv), které se vyučuje na lékařských fakultách nevěnuje problematice půstu takovou pozornost, jakou si zaslouží. Lékaři se naučí velmi málo o výživě a jsou spíše vyškoleni k předepisování léků.
Dr. Jason Fung se to snaží změnit. Tento nefrologista (lékař, který se zabývá diagnózou a klinickou léčbou nemocí močového ústrojí, zejména ledvin). vystudoval lékařskou fakultu na univerzitě v Torontu. Svoji specializaci rozvinul na Kalifornské univerzitě v Los Angeles v nemocnici Cedars-Sinai. Do společnosti Scarborough General Hospital nastoupil v roce 2001, kde pokračoval ve své praxi a změně léčebných postupů u svým pacientů. Je jedním z rostoucího počtu vědců a lékařů, kteří vytvářejí povědomí o ohromných zdravotních přínosech, které lze dosáhnout při obyčejném půstu. Je to jedna z nejstarších dietních léčebných metod na světě a praktikuje se už tisíce let. Pokud by tato léčebná metoda byla špatná nebo dokonce škodlivá, jak to někteří lékaři naznačují, bylo by to určitě známo již před mnoha a mnoha lety.
Například nedávná studie zveřejněná v časopise Cell ukazuje, jak může plicní výživa aktivovat činnost slinivky břišní, což přispívá ke kontrole hladiny cukru v krvi a zvrácení příznaků diabetu (cukrovky).
Mark Mattson, jeden z předních vědců buněčných a molekulárních mechanismů, které jsou základem mnoha neurodegenerativních poruch, jako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba, ukázal svou prací, že hlad může mít obrovský účinek na mozek a může zabránit nebo dokonce zvrátit příznaky mnoha neurodegenerativních poruch.
Vědci také objevili první důkaz přirozené intervence, která vyvolala regeneraci orgánu nebo systému založenou na kmenových buňkách. Studie byla publikována v červnovém čísle Cell Stem Cell od výzkumníků z University of Southern California. Výzkum ukazuje, že cykly prodlouženého hladovění chrání před poškozením imunitního systému a vyvolávají regeneraci imunitního systému. Došli k závěru, že hladovění aktivuje kmenové buňky z klidového stavu do stavu samoobnovování.
Mark Mattson šokované odborné veřejnosti sdělil : „Nemohli jsme předvídat, že prodloužený půst by měl takový pozoruhodný účinek při podpoře regenerace systému založeného na kmenových buňkách. Když budete hladovět, systém se snaží ušetřit energii a jedna z věcí, které může udělat pro úsporu energie, je recyklovat mnoho imunitních buněk, které nejsou potřeba, zejména ty, které mohou být poškozeny. To, co jsme začali pozorovat jak v klinickém testování na lidech, tak i v práci se zvířaty je, že počet bílých krvinek klesá s prodlouženým hladověním. Poté, když se znovu najíme, počet krevních buněk se vrátí zpět. „
Nedávná studie z roku 2014, publikovanou v časopise Trends In Molecular Medicine, potvrzuje, co ještě předtím naznačilo několik studií:
Kalorické omezení (dieta s vysokým obsahem živin, ale s nízkým obsahem kalorií) zlepšují kvalitu života a snižuje možnost výskytu rakoviny.
Studie uvádí: Kalorické omezení je v současné době nejsilnějším „přírodním“ zásahem, který je známý pro zvýšení kvality života a prodloužení délky života u některých laboratorních organizmů, od kvasinek až po myši.
A na závěr přikládáme starověký egyptský nápis na pyramidě :„Lidé žijí z jedné čtvrtiny podle toho, co jedí. Na ostatních třech čtvrtích žije jejich lékař. „