Během posledních desítek let se vesmír stal militarizovaným prostorem, neboť se velmoci staly v mnohém závislé na vesmírných systémech, napsal Business Insider.
Nicméně, i když se vesmír prostor mění na válečnou zónu, k válce zde nedojde, protože z ní mají všichni strach, tvrdí americké vydání.
V roce 2007 vypustila Čína raketu, která v nadmořské výšce 537 mil nad Zemí zasáhla meteorologickou družici, kvůli čemuž tisíce jejích kusů donekonečna krouží na oběžné dráze Země. Jen o rok později v reakci americké námořnictvo sestřelilo satelit v reakci v obavě, že opustí oběžnou dráhu Země. Od té doby Rusko provedlo nejméně pět zkoušek protisatelitních raket, uvedl Business Insider.
Ačkoli američtí astronauti v roce 1969 zanechali na Měsíci pamětní desku se slovy„Přicházíme v míru jménem celého lidstva“, v následujících desetiletích se vesmír změnil na zmilitarizovaný prostor, jak si velmoci začaly vypomáhat družicovou komunikací.
„Vesmír není chrám, ale ve válečné zóna,“ prohlásil brigádní generál USAF Mark Baird na summitu Defense One Tech, který se konal minulý týden.
Vojenské síly USA, včetně komunikace, koordinace, navigace a sledování, jsou závislé na operacích ve vesmíru, upozornil vědecký pracovník analytického centra „New America“ Peter Singer.
Podle Singera dokonce civilní systémy, jako burza, závisí na satelitech a například systém GPS dává časové razítko na akcie.
„Pokud by se protivník rozhodl k útoku na Spojené státy, tak by začal od satelitů,“ řekl Peter Singer. „První údery ve válce mezi USA, Čínou nebo Ruskem, s největší pravděpodobností nikdo neslyší.“
Čína a Rusko, podle Business Insideru, jsou také do značné míry závislé na vesmírných systémech, ale USA mnohem více. Čínská a ruská vojenská zařízení stále používají analogové systémy. V tomto smyslu je americká převaha v kosmických prostředcích zároveň i velkou odpovědností.
Stejně jako nedošlo ke konfliktu mezi velmocemi, k válce ve vesmíru nedojde, protože se jí všichni bojí. Pro USA, nejmocnější zemi na světě, má velení vojsk především odradit agresi, a ne aby vedlo války, napsal Business Insider.
„I když nebojujeme ve vesmíru, nemyslím si, že bychom mohli říci, že jsme v míru,“ uvedl zástupce vedoucího amerického strategického velení, viceadmirál Charles Richard. A nezní to příliš konejšivě.
Business insider může mít pravdu. Odstartování války ve vesmíru se totiž rovná plnému jadernému napadení – je to logická posloupnost, kterou mají všechny jaderné velmoci podrobně rozpracovány. V tom spočívá i riziko a obavy.