Quantcast
Channel: megazine.cz
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2789

Víme jak cestovat časem, stroj ale postavit neumíme

$
0
0

Nový výzkum navrhuje matematický model, který umožňuje cestování v čase.

Vrátit se do minulosti a změnit budoucnost. Cestování v čase je snem mnoha lidí. Možná proto je i populárním námětem vědecko-fantastických příběhů.

Fyzik z Univerzity Britské Kolumbie tvrdí, že stroj času nemusí být pouze součástí fiktivních světů, ale mohl by fungovat i v realitě. Minimálně podle výpočtů, které zveřejnil v žurnálu Classical and Quantum Gravity.

“Lidé považují cestování v čase za fikci a považujeme jej za nemožné, protože se to běžně neděje. Jenže matematicky to možné je,” tvrdí teoretický fyzik a hlavní autor studie Ben Tippet v tiskové zprávě univerzity.

Postavit fungující prototyp stroje času přesto nedokáže.

zakřivená geometrieTippet vychází z Einsteinova předpokladu, že čas není oddělený rozměr vesmíru a měli bychom všechny čtyři rozměry vnímat současně.

Umožňuje tak vznik časoprostoru, ve kterém jsou všechny směry času a prostoru propojeny v zakřivené struktuře vesmíru.

Zatímco v plochém časoprostoru by se planety a hvězdy pohybovali po rovných přímkách, v zakřivené geometrii časoprostoru mají podle Einsteinovy teorie relativity vesmírná tělesa eliptické oběžné dráhy.

Autoři studie tvrdí, že čas může být u těles s velkou hmotností stejně zakřivený jako prostor.

“Můj model stroje času používá zakřivený časoprostor k ohýbání času do kruhu, který pasažéry vezme zpět v čase,” vysvětluje Tippet.

exotické materiálySpolu s astrofyzikem Davidem Tsangem tak Tippet vytvořil matematický model, který nazvali TARDIS (Traversable Acausal Retrograde Domain in Space-time), po telefonní budce, která v britském seriálu Doctor Who funguje jako stroj času.

V praxi by vědci potřebovali vyrobit bublinu z geometrie časoprostoru, která přenáší hmotu přes prostor a čas po kruhové trase. Pokud by tato bublina dokázala překonat rychlost světla, což je podle vědců matematicky možné, mohla by se pohybovat zpět v čase.

Člověk v bublině by podle webu Science Alert vnímal čas výrazně jinak než vnější pozorovatel bubliny. Události mimo bublinu by pulzovaly v čase a nakonec by se vrátili zpět.Vnější pozorovatel by zas viděl dvě verze objektu uvnitř bubliny – jedna by se hýbala v čase vpřed, druhá zpět.

“Vnější pozorovatelé by mohli sledovat cestovatele v čase, jak se vyvíjejí zpět v čase: rozbitá vajíčka se znovu spojují a mléko se odděluje od kávy,” píší vědci ve studii.

Ačkoli matematika u stroje času podle Tippett funguje, sám pochybuje, že se něco podobného podaří vyrobit.

“Potřebovali bychom takzvané exotické materiály, které by dokázaly ohýbat časoprostor takovým nemožným způsobem, ale zatím je nikdo neobjevil,” dodává Tippet v tiskové zprávě.

Autor Dominik Holič pro Tech.sme.sk

Viewing all articles
Browse latest Browse all 2789