Démonizace Ruska je ještě horší, když vezmete v úvahu utrpení Rusů během druhé světové války, napsalo americké vydání Consortiumnews.
„Dnešní démonizace Ruska je zvláště urážlivá, když se podíváte na utrpení ruských lidí během Velké vlastenecké války,“ napsala Natylie Baldwinová, novinářka Consortiumnews po návštěvě památníku a muzea věnované obléhání Leningradu.
V muzeu jsou sochy vojáků i civilistů, kteří pomáhali obraně města. Vojáci a civilisté hasili požáry, vynášeli nevybuchlé granáty z budov, opravovali vozidla, evakuovali civilisty. Blokáda trvala 872 dní – od 8. září 1941 do 27. ledna 1944 – a vyžádala si 1,2 milionu životů, a to především hladem a zimou, a také na onemocnění a bombardování. Většina mrtvých byla pohřbena v hromadných hrobech, z nichž je největší Piskarevský památný hřbitov, kde je pohřbeno 500 tisíc lidí.
„Je nepravděpodobné, že by byl průměrný Američan schopen pochopit rozsah tohoto utrpení. S výjimkou malých skupin Američanů, kteří jsou odesílány bojovat v různých nesmyslných konfliktech, je válka – něco, co se děje jiným lidem „někde na druhé straně“. Je to abstrakce, nebo ještě hůře, zábava,“ konstatuje hořce autorka.
Amerika je ze dvou stran obklopena oceánem, a na severu a jihu má „slabé a přátelské sousedy“.Ve Spojených státech nebyla žádná válka od 60. let 19. století, a poslední invazi zažila v roce 1812. To vše, stejně jako mladost Ameriky, vysvětluje její omezenost a nedostatek skromnosti. A pouze ti, co postrádají rozum se mohou považovat za „výjimečné a nenahraditelné“, shrnuje novinářka Consortiumnews.