Vědci z Číny v těchto dnech vyslali první předmět ze země na oběžnou dráhu.
Asi před rokem vypustili Číňané nosnou raketu Long March 2D z raketové základny v poušti Gobi, která vynesla na oběžnou dráhu země satelit nazvaný Micius, pojmenovaný podle starého čínského filozofa. Odborný čínský časopis popisuje satelit Micius jako „vysoce citlivý fotonový přijímač, který dokáže rozpoznat kvantové stavy jednotlivých fotonů vystřelených ze země“ a vysvětluje, že „to je důležité, protože to umožňuje vědcům testovat různé kvantové jevy, jako je například teleportace. „
Tým vytvořil kvantovou síť, aby ji mohl využít k teleportaci objektů ze Země na oběžnou dráhu. Začátkem tohoto týdne představil čínský výzkumný tým první poznatky ze svého prvního experimentu. Pro provedení experimentu vytvořili vědci dva propojené fotony. Jeden z nich vyslali k družici, zatímco druhý foton zůstal na Zemi. Poté je oba proměřili, aby se ujistili, že jsou stále propojeni, což potvrzuje, že by se mohli teleportovat protony pomocí této metody.
Během následujícího měsíce poslali na oběžnou dráhu milióny dalších fotonů a našli pozitivní výsledky u téměř 1000 zkouškách.
„Tato práce vytváří první pozemní spojení pro možnou teleportaci, což je zásadní krok k pokročilé teleportace větších předmětů nebo dokonce i lidí“ uvedl tým.
Když mluvíme o teleportaci, představujeme si lidi, kteří se přemísťují v jednom okamžiku ze Země na Zemi a planety na planetu, podobně jako je to u teleportace v Hollywoodských filmech. Jistě, bylo by super, kdybychom to takto uměli, ale jak daleko jsme od jeho dosažení, nebo je otázka zda to vůbec někdy v budoucnu dosáhneme?
Teleportace může teoreticky nastat na základě kvantovému přenosu. Princip spočívá v tom, že se dva kvantové objekty, jako jsou fotony, vytvoří současně na Zemi i ve vesmíru, a tak jsou technicky „zcela identické“. Zajímavá je skutečnost, že dokonce i poté, co jsou odděleny, bez ohledu na to, jak jsou vzdáleny, jsou stále zcela identické.
V devadesátých letech výzkumníci začali intenzivněji zkoumat tento jev a snažili se jej použít k posílání kvantových informací z jednoho místa do druhého. V podstatě můžete umístit všechna potřebná data na jeden foton a pak jej můžeme díky kvantovému přenosu přenést do jiného fotonu. Jinými slovy, druhý foton by se stal doslova prvním fotonem. Tak daleko je teleportace v současné chvíli.
Teleportace je zkoumána v laboratořích na celém světě již několik desetiletí. Před nedávnem byla Federací amerických vědců odtajněna zpráva amerického letectva o teleportaci. Dokument popisuje řadu studií o teleportaci v USA i dalších zemích. Zde je popis jednoho experimentu:
V září 1981 byl v Číně publikován mimořádný příspěvek v žurnálu Ziran Zazhi. Dokument byl nazván „Některé experimenty na přemísťování objektů prováděných neobvyklými schopnostmi lidského těla“. V příspěvku se uvádí, že nadané děti způsobily teleportaci malých předmětů (malé rádiové vysílače, fotosenzitivní papír, mechanické hodinky, hmyz atd.) z jednoho místa na druhý bez dotyku s předmětem.
Na co by americká vláda mohla využít teleportaci? Ve zprávě se uvádí, že je teleportaci možné využít pro vojenské operace ve vesmíru. V dokumentu se přímo uvádí: „Budoucí průzkumníci vesmíru budou moci snadno a rychle cestovat z orbitální kosmické lodi na povrch nějaké vzdálené planety, nebo vojenský tým bude moci bez problémů cestovat ze své vojenské základny na vzdálená místa v týlu nepřítele.